Završení roadtripu v Melbourne

Napsala Anet 22. května 2019

V žebříčku nejlepších měst pro život se Melbourne dlouhodobě drží na medailových pozicích. Široké bulváry, viktoriánské domy, nedělní trhy a dva splněné sny.

V Melbourne náš roadtrip po jihovýchodním pobřeží Austrálie končí. Po 2 800 km vracíme auto a nejdřív ze všeho vyrazíme do hotelu Claremont Guest House (navoněná bída), kde doženeme spánkový i hygienický deficit. A pak jsou na řadě samozřejmě i naše žaludky. Ty uspokojíme na nedělních trzích ve čtvrti Prahran, kde Melbourňané mají možnost sehnat nejrůznější druhy ovoce, zeleniny, kávy, hub i vajíček. Nás tu oslovily mušle na bílém víně a Jiřík si tu konečně dopřál vytoužený fish & chips, který nestihl ochutnat na Zélandu. Pochutnávajíce si na místních delikatesách pozorujeme tržní ruch doprovázený parádní živou hudbou.

Prahran Market

Prahran Market

Vaječné portfolio

Vaječné portfolio

Kávové portfolio

Kávové portfolio

Houbové portfolio

Houbové portfolio

Mušle na víně

Mušle na víně

Fish&Chips

Fish & Chips

Posilněni gurmánským i kulturním zážitkem vyrážíme do centra, a to skrz botanickou zahradu, kde přírodní atmosféru dokresluje zpěv ptáků znějící z reproduktorů přimontovaných na stromech. Po cestě míjíme National Gallery of Victoria, kde můžeme doporučit vodopád stékající pouze za deště po vstupním skle a záchody. Naši uměleckou negramotnost není třeba asi blíže komentovat.

Zato v ACMI, národním muzeu filmu a digitální kultury bychom strávili třeba půl dne, nebýt blížící se zavíračky. Osvobodit Melbourne od nebezpečného viru a střílet do městských budov a památek se člověku nepoštěstí každý den. Těžko se mi věřilo, že se můj boj odehrává jen ve virtuálním světě.

Dalším must-see v Melbourne je St Paul's Cathedral stojící na Federation Square přímo naproti ACMI. Za návštěvu rozhodně také stojí State Library of Victoria. Dovolím si zde poznámku - místní personál je velmi striktní, co se týká své pracovní doby, a návštěvníky knihovny se snaží odklidit už půl hodinu před zavíračkou. Vyhraďte si proto na tento architektonický skvost dostatek času. Jelikož Jirka si své vysněné porce fish and chips dočkal, je teď řada na mně splnit si jeden z životních snů. A tím je celebration v Hillsong Church, který se zrodil právě v Austrálii. Musím říct, že toto moderní pojetí kostela bylo pro mě zážitkem duchovním, hudebním i technologickým.

Povečeříme na Federation Square a den završíme výhledem z Eureka Skydeck, druhého nejvyššího mrakodrapu v Austrálii. Z našeho turistického úhlu pohledu nám sice Melbourne nepřipadá jako nejlepší místo pro život na světě (své prvenství si ponechává Brodeček), na jednodenní skok a završení našeho australského roadtripu však ideální.

Osvobodím Melbourne!

ACMI Muzeum

Městská zeleň

Městská zeleň

Federation Square

Federation Square

State Library of Victoria

State Library of Victoria

Hillsong Church

Hillsong Church

Nádraží na Federation Sq

Nádraží na Federation Sq

Další články