New South Wales

Napsala Anet 9. května 2019

Juchů! Třetího dne si půjčujeme od společnosti Jucy to nejmenší auto z jejich portfolia (za cenu 24 AUD na den) a náš roadtrip může začít! Výlet se chystáme pojmout tentokrát opravdu dobrodružně - pořídíme si stan a budeme kempovat v australské divočině. Většinu kempingového vybavení seženeme ve frcu, suprové dealy na nás čekají v K-martu. Místo klasických karimatek koupíme za stejnou cenu nafukovací matraci velikosti queen-size, což je až 1,5 krát širší než naše zélandská postel v Odyssejce, na níž jsme se mačkali dobrý půlrok. V sekáči navíc ulovíme parádní retro polštářky. S takovými úlovky nás čeká pohodlné kempování po inženýrsku!

Teď už k samotnému roadtripu. Začínáme v Sydney, cílem je Melbourne. Ze startu však nejprve míříme opačným směrem do Blue Mountains. Hory jsou pokryté eukalyptovými lesy, nad nimiž se vznáší namodralý opar, který dal tomuto pohoří název. Výlet po modrých obzorech tentokrát podnikáme autem ve stylu hop on – hop off. Tímto lenivým způsobem stihneme během jednoho dne navštívit Echo Point s výhledem na skalní útvary Three Sisters, dále Evans Lookout, Sublime Point, Govetts Leap, Bridal Veil.

Blue mountains

Blue mountains v mlze

Kam vyrazit v Sydney?

Modrý euktalyptový opar

Kam vyrazit v Sydney?

Horský vodopád

Naši autoturistiku přerušuje prudký slejvák a za zvuku hromu v aplikaci Wikicamps hledáme, kde si poprvé v Austrálii rozložíme stan. Z bleskurychlých stěračů ani místního varování nevycházet ven si snažíme nedělat těžkou hlavu. Do večera se to vyjasní. A taky že jo. Naše první australské stanování doprovází ohýnek. Když při hledání dalšího dřeva z dáli spatříme svítící oči u našeho tábořiště a hopsajícího tvora, usuzujeme, že olíznutí hummusu z chleba nemůže mít na svědomí nikdo jiný než klokan. Byla by to dobrá historka, kdybychom nepolíčili léčku a nenachytali při druhém pokusu o lup obyčejnou kočku. Zpětně to dává smysl, protože klokanům nesvítí oči. Ale pěkně popořádku...

Naše představy o pohodlí se hned po první noci ukážou jako přehnané. Stan má totiž kromě toho, že není tak úplně nepromokavý, jednu zásadní chybu. Je prostě krátkej. Poté, co se po první noci probereme celí zkroucení a bolaví, spíme dále s otevřeným vchodem tak, že nohy nám čouhají ze stanu ven. I přes důvodné obavy, že nám bude v noci dělat společnost v lepším případě klokan, v horším had či obří pavouk, jsme s řešením celkem spokojeni.

Pohoda u ohně

Pohoda u ohně

To zas byla noc

To zas byla noc

Mám malý stan

Mám malý stan...

Ráno ještě přibrzdíme u dvou vyhlídek a pak se přesuneme asi 270 km na jih. Po cestě nakoukneme do budhistického chrámu a po pár hodinách prosezených v autě si protahujeme gumová záda v bezplatném venkovním bazéně, který je při přílivu spojen s mořem. Zakempíme na nejbližším odpočívadle u hlavní silnice. Obavy ze silničního ruchu jsou zapomenuty v okamžiku, kdy v dálce u lesa spatříme naše první klokany! Rázem nouzové nocoviště vnímáme jako super kemp. Škoda jen, že prvního zvědavce, který se odhodlal přeskočit ohradník a ke klokanům se podívat blíž, překvapilo vosí hnízdo. A šup, hned jedno bodnutí schytal. Na klokany se tak pro dnešek zblízka podíval jen náš dron Hugo.

Buddhistický chrám v Austrálii

Buddhistický chrám v Austrálii

Nocleh na odpočívadle

Nocleh na odpočívadle

První pohled na klokany

První pohled na klokany

Dopoledne se snažíme spatřit delfíny, kteří žijí v zálivu Jervis Bay. Marně. Ale údajně nejbělejší písek na světě na pláži Hyams Beach se nám moc líbil. Po příjemné čvachtačce a skotačení ve vlnách je na čase ukrojit zas nějaký kus cesty. Celí dychtiví vidět další klokany zastavujeme na hodinovou procházku po Murramarang Aboriginal Area, při níž potkáváme klokany doslova na každém rohu. Mimo to se nám otevírají výhledy na krásné zálivy s liduprázdnými plážemi. Pokračujeme v krasojízdě po státě New South Wales a radost nám dělají 2 mlékárny. V mlékárně Bodalla ochutnáváme místní zmrzku a v druhé s názvem Bega si prohlédneme malé muzeum a koštujeme několik druhů jejich vyhlášeného chedaru. Jako sýrumilovníci hodnotíme všechny kousky průměrně. Nicméně, pokud pojedete kolem, je to určitě příjemná zastávka. Pěkný tichý kemp v nedaleké obci Candelo má jen jedinou nevýhodu, kterou je prázdná plynová bomba na BBQ, a tak zakoupené klokaní maso ještě zůstane v kufru.

Jervis Bay

Jervis Bay

Nejbělejší písek na světě

Hyams Beach

Murramarang Aboriginal Area

Murramarang Aboriginal Area

Domorodý ušák

Domorodý ušák

Muzeum sýru Bega

Muzeum sýru Bega

Klokaní flákota

Klokaní flákota

Poslední aktivitou, kterou kromě trčení v autě v New South Wales podnikáme, je desetiminutová procházka na vyhlídku Pinnacles. Oranžově zbarvené skály s ostrými výstupky potěší nás i našeho drona Huga. Před námi je další ze šesti australských států – Victoria.

Pinnacles Lookout

Pinnacles Lookout

S lítacím parťákem Hugem

S lítacím parťákem Hugem

Medosavka hlučná

Medosavka hlučná

Papoušek

Papoušek

Australský vrahoun

Úžasné večery

Úžasné večery

Další články