Víkend v Belgii – Bruggy a Gent za dva dny

Napsal Jirka 29. března 2020

Na konci ledna 2020 jsme využili levných víkendových letenek s Ryanairem z Prahy na letiště Charleroi k návštěvě belgických měst Bruggy a Gent, a to bez nutnosti dovolené. Co navštívit v Bruggách a v Gentu? Jaká jsou top místa, která při návštěvě nevynechat? Sepsali jsme stručný itinerář, jak s dopravou a tipy na to, co stojí za to vidět a ochutnat při víkendové návštěvě těchto dvou belgických měst.

Úvod

Bruggy, kterým se někdy přezdívá Benátky severu, je malé historické městečko s malebnými domečky na severozápadě Belgie protkané sítí kanálů. Gent je oproti Bruggám zhruba dvakrát větší univerzitní město s hradem a katedrálou v centru města, ale má srovnatelnou architekturu a atmosféru jako Bruggy. Obě města jsou poměrně malá, takže jsme jejich návštěvu v pohodě zvládli za víkend.

návštěva belgických měst - cestopis

Itinerář

Náš plán cesty je jednoduchý:

Doprava

Autobusové spoje do velkých měst v Belgii a okolních zemích provozuje přímo od terminálu letiště Charleroi společnost Flibco. Do Brugg i do Gentu to jezdí zhruba každé 2 hodiny, lístky se kupují online na stránkách dopravce a stojí od 5 EUR výše (dle vytíženosti spoje). Do Brugg cesta autobusem z letiště trvá kolem 2 hodin, do Gentu hodinu a 20 minut.

Z Brugg do Gentu jsme jeli vlakem asi za 45 minut a necelých 7 EUR na jednoho. Jezdí to často, spoj jsme si našli na vyhledávači Rome2Rio, lístek se kupuje normálně na nádraží.

Autobusové i vlakové nádraží jak v Bruggách, tak v Gentu je na jednom místě a není problém se tam vyznat. Z nádraží do centra Brugg je to kousek pěší chůze (viděli jsme na nádraží i free shuttle bus do centra, ale nevyužili jsme) a celé centrum je nejlepší si projít pěšky. Všechno je kousek od sebe a za půl dne kochacím tempem to v pohodě projdete. V Gentu jsme kvůli úspoře času z nádraží popojeli pár zastávek tramvají č. 1 (Google poradí - ideálně zastávky Korenmarkt nebo Gravensteen), pěšky je to na půl hodiny. Jedna cesta stojí 3 EUR, celodenní lítačka vyjde na 7 EUR. Samotné centrum Gentu je velikostně srovnatelné jako v Bruggách a je nejlepší ho prochodit pěšky.

Co vidět v Bruggách

1. Historické centrum

Celé historické centrum Brugg, které je ze všech stran ohraničeno vodním kanálem, je od roku 2000 na seznamu světového dědictví UNESCO. Nekoukejte do mapy a jen tak se potulujte a kochejte. Není se kam ztratit a malebné domečky a věžičky jsou vidět na každém rohu.

Bruggy-Historické centrum

2. Náměstí Markt a výhled ze zvonice Belfry of Bruges

Hlavní náměstí v Bruggách je jako pražský Staromák (včetně koňských spřežení). Je lemováno ikonickými fasádami domů a dominuje mu 83 metrů vysoká věž Belfried (Belfry of Bruges), na kterou se dá za 12 EUR (do 26 let za 10 EUR) vylézt po 366 schodech. Pokud zrovna nemáte totální mlhu jako my, bude odtud pěkný výhled. Zároveň každých 15 minut hraje ve věži zvonkohra, která je slyšet široko daleko.

Bruggy- výhled ze zvonice Belfry of Bruges

3. Náměstí Burg

Druhému menšímu náměstí dominuje justiční palác, radnice a Bazilika svaté krve (Basiliek van het Heilig Bloed). V bazilice je k vidění ampulka, ve které je údajně Ježíšova krev. Veřejnosti je za dobrovolný příspěvek ukazována každý den jen v určitých hodinách, v době naší návštěvy to bylo mezi 14. a 16. hodinou. Fotit se nesmí.

Námestí Burg

4. Snídaně v Le Pain Quotidien

Náš den v Bruggách jsme začali snídaní v tomhle super útulném podniku a nemohli jsme si vybrat líp. Najdete ho na náměstíčku Simon Stevinplein. Příjemná obsluha, pěkný design, dobré jídlo a výborná horká čokoláda za rozumný peníz. Chtěli jsme tam jít pak i na večeři, ale to už měli zavřeno, tak bacha.

5. Trhy na náměstích t‘ Zand a Vismarkt

Každou sobotu od 8 do 13:30 se na náměstí t‘ Zand konají místní trhy – sýry, maso, kytky, oblečení, atd. Schází se tu místní a má to svojí atmosféru. Nám o chladnějším dopoledni bodnul svařák a polívka od sympatických důchodců Oma & Opa. Na náměstí Vismarkt se zase konají rybí trhy, ale zjistěte si kdy – my jsme tam viděli jen prázdné pulty.

Trhy na náměstích

6. Kostel Panny Marie (Church of Our Lady) a kostel sv. Salvatora

Kostel s druhou nejvyšší věží (122 m) v Belgii stojí za to vidět. Hned za kostelem je park Arentshof s fotogenickým mostem Bonifacius Bridge s kostelem v pozadí. Je tady dost přeturistováno, tak s tím počítejte nebo si přivstaňte. Večer se park zavírá. Další kostel, který určitě neminete při svých toulkách po centru, je kostel sv. Salvatora, který je působivý zvenku i zevnitř.

Kostel Panny Marie a kostel sv. Salvatora

7. Větrné mlýny

Na severovýchodní straně lemují centrum Brug 4 pěkné větrné mlýny (např. Sint-Janshuismolen) na malých kopečkách. Je to asi 15-20 minut pěšky od hlavního náměstí, není tam tolik lidí a je to pěkná procházka. Od samotných mlýnů je prý i fajn výhled na město, ale my měli mlhu, takže nepotvrdíme.

větrné mlýny

8. Belgické pivo

Belgičané mají rádi pivo skoro tak jako Češi. V jeho spotřebě jsou druzí hned po ČR s průměrnými 182 litry na osobu a rok (údaj z června 2019), průměrný Čech vypije ještě o 10 litrů více. Belgická piva jsou často silnější, co se obsahu alkoholu týče, takže já stejně skončil u typu Pils. Jako Čechům nám to možná může připadat trochu úsměvné, ale jedna z místních atrakcí je i stěna se stovkami druhů místních piv.

Pivo

9. Belgická čokoláda

Belgická čokoláda je legendární a obchůdky se sladkostmi všudypřítomné. Bylo by zajímavé se podívat přímo na výrobu čokolády, ale cíleně jsme ji nehledali a všude jsme viděli jenom čokoobchůdky. Pěkné na pokoukání, ale trochu kýč a chytačky na turisty, takže jsme nakonec stejně vybrali místní čokoládu z marketu.

belgická čokoláda

10. Belgické vafle

Co se týče vaflí, doporučujeme Johnovo auto na náměstí Burg. Dělá je přímo na místě, žádný rozpejkání. Obyčejná vafle stojí 2,5 EUR, ceny jsou všude stejné. Možná si u Johna trochu počkáte ve frontě, ale vyplatí se.

belgické vafle

Co vidět v Gentu

1. Hrad Gravensteen

Přímo v centru města leží hraběcí hrad Gravensteen, kde od 12. století sídlila flanderská hrabata. Uvnitř hradu jsme z časových důvodů nebyli, ale určitě stojí za to impozantní hrad s 26 baštami vidět zvenku. Běžné vstupné do hradu je 12 EUR.

hrad Gravensteen v Gentu

2. Nábřeží Graslei a Korenlei

Když si budete hledat obrázky Gentu, na prvních místech nejspíš narazíte právě na Graslei a Korenlei. Jde o dvě protilehlá nábřeží s ikonickými fasádami místních domů. Nejhezčí pohled je ze strany Korenlei od mostu Grasbrug a od mostu Michielsbrug. Vemte na vědomí, že i o lednové neděli tu bylo dost turistů.

nábřeží Gentu

3. Kostel sv. Michaela a kostel sv. Mikuláše

Dva monumentální kostely na opačných březích řeky Leie, které od sebe dělí sotva 300 metrů. Ve druhém jmenovaném jsme byli i uvnitř. Přímo před vchodem do s. Mikuláše je tramvajová zastávka Korenmarkt, kam dost možná přijedete z nádraží, pokud se vám nebude chtít do centra půl hodiny šlapat.

4. Výhled ze zvonice Belfort

Nejvyšší věží ve městě je 91 metrů vysoká zvonice Belfort (Belfry of Ghent), ze které je super výhled na celé město. Nahoře ve věži je zvonkohra, která se každou chvíli rozezní široko daleko, stejně jako v Brugách. Vstupné je 8 EUR.

5. Katedrála sv. Bavona

Katedrálu sv. Bavona při procházce po Gentu určitě neminete, spolu s Belfortem a Mikulášem tvoří trio nejvyšších věží. Vnitřní výzdobu v čele s deskovým oltářem jsme tolik neocenili, ale zvenku jde o monumentální stavbu, na kterou je mimochodem super výhled z vedlejšího Belfortu.

6. Groot Vleeshuis (Great Butcher’s Hall)

Velký masný dům je kamenná krytá tržnice, která funguje už od 13. století. Nás nejvíc zaujaly velké šunky, které visí z dřevěných trámů u stropu. Uvnitř tržnice jsou stánky s místními specialitami. Ochutnejte třeba místní cukrovinku známou jako Gentský nos. Nám teda přišlo 5 EUR za 8 kousků různobarevných sladkých bonbónů ve tvaru kužele moc, takže doporučit nemůžeme.

7. Náměstí Vrijdagmarkt

Pěkné náměstí pár ulic severně od hlavních pamětihodností s kostelem sv. Jakuba a malebnými belgickými domečky.

Suma sumárum

V Bruggách i v Gentu se nám moc líbilo, jednodenní návštěva obou měst nám přišla tak akorát. Kdybychom si měli vybrat jen jedno z nich, asi bychom řekli Bruggy, které na nás hodně zapůsobili. A co vy – byli jste v Bruggách nebo v Gentu? A jaká jsou vaše oblíbená místa?