Podél Vltavy na Smetanovu vyhlídku a vyhlídku Máj

Napsal Jirka 21. listopadu 2019

Po včerejším výletu za výhledy na kuželovité sopky Českého Středohoří ještě nemáme dost a chceme využít i poslední říjnovou neděli k procházce do podzimní přírody. Za cíl si tentokrát zvolíme známé meandry Vltavy na Štěchovické přehradě. Po 45 minutách jízdy z Prahy parkujeme před krásnou kapličkou v obci Třebsín a po chvilce chůze jsme na Smetanově vyhlídce. Podle legendy právě zde Bedřich Smetana čerpal inspiraci ke své druhé symfonické básni Má Vlast – k Vltavě. Tehdy odsud mohl Smetana obdivovat Svatojánské proudy, všemi voraři obávaný úsek Vltavy, kde řeka tvořila peřeje. Nyní se nám naskýtá pohled na podkovu klidné Štěchovické přehrady.

Obec Třebsín - kaple, vyhlídka Máj

Obec Třebsín

Tipy na výlety ve středočeském kraji

U Smetanovy studánky

Smetanova vyhlídka

Smetanova vyhlídka

Pokračujeme lesní cestou po žluté, míjíme Smetanovu studánku a obdivujeme pestrost barev podzimní přírody. Na příhodném místě, odkud jsme nikoho nerušili, jsme vyslali na výškový průzkum i našeho drona Huga – z výšky má ta klikatící se řeka ještě větší kouzlo. Asi po 4 km si cestu zkracujeme přes louku a s blížícím se cílem dnešní procházky začíná znatelně stoupat počet výletníků. Na populární vyhlídku Máj se totiž dá snadno dojít i z kilometr vzdáleného Teletína, čehož většina využívá. Samotná vyhlídka je skalnatý výběžek ve výšce asi 200 metrů nad úrovní Vltavy, na kterém se v době našeho příchodu pohybuje okolo 70 lidí. Ale ten výhled za to určitě stojí, hodnotíme ho ještě výše než Smetanovu vyhlídku. Když popojdete ještě tak 100 m proti proudu, výhledy jsou srovnatelné a skoro bez lidí.

Podzimní les

Podzimní veselí

Kam vyrazit na houby u Prahy?

Bedly

Vyhlídka Máj

Vyhlídka Máj ze vzduchu

Vracíme se po neznačené stezce lesem, abychom nešli zpátky úplně stejnou trasu. Obědváme na louce nasávajíce sluneční paprsky a užíváme si, že i na konci října se procházíme v tričku. Tradiční poobědní šlofík samozřejmě nechybí. Na zpáteční cestě ještě jednou vypouštíme do vzduchu Huga a pořizujeme pár super záběrů. Kromě šípků na šípkovou omáčku sbíráme taky bedly velké jak talíře, kterých už z včerejší procházky máme plnou ledničku, takže nás v nejbližších dnech asi čekají houby na všechny způsoby. Zpátky na návsi v Třebsíně se ocitáme po 10 km a necelých 5 hodinách ležérní chůze / focení / kochání / šlofíkování, takže se to dá určitě zvládnout tak v polovičním čase. Původně zamýšlený šestikilometrový bonusový okruh z Třebsína přes kopec Medník a zpět kolem vyhlídek na Posázavské stezce už jsme odpískali – třeba příště.

Suma sumárum výlet na vyhlídku Máj a na méně navštěvovanou Smetanovu vyhlídku pro nás byl příjemnou a nenáročnou nedělní procházkou kousek od Prahy, kterou můžeme doporučit. Terén je nenáročný, jen s mírným převýšením necelých 400 m, a i kromě samotných vyhlídek je po cestě na co koukat.

  • Délka trasy: 10 km
  • Náročnost: mírná, lze jít i s dětmi
  • Doba chůze: 5 hodin včetně oběda, focení, hodinového šlofíku a sběru šípků
Smetanova vyhlídka - Středočeský kraj

Vyhlídka Máj

Tipy na výlety ve Středočeském kraji

Ikonické vyhlídky na vesničky

Obec Třebenice

Pohled na obec Třebenice

Video z meandrů Vltavy

Zkoukněte minutový sestřih z naší procházky :-)

Odkaz na Mapy.cz

Po kliknutí budete přesměrováni v novém okně na Mapy.cz.