Za výhledy na vyhaslé sopky Českého středohoří

Napsala Anet 28. října 2019

S posledním říjnovým víkendem se s námi loučí babí léto, a tak jsme se rozhodli využít ještě přívětivé počasí na jednodenní výlety z Prahy.

Naším sobotním programem byl trek v Českém středohoří. 12kilometrová procházka nám trvala 5 hodin šnečím tempem včetně času na obídek, focení, houbaření a dronění. Trasa vede malebnými lesy přes mnohé vyhlídky na ikonické sopky.

Odstartovali jsme ve vesnici Kamýk vzdálené asi hodinu od Prahy, kde jsme nechali auto, a dál už po modré turistické po svých. Po pár set metrech procházíme rozcestí rovně a hned za ním míjíme lesní kapličku Jana Křtitele. Od kapličky vede cesta mírně do kopce po suťovém poli, na jehož vrcholu Plešivci se otevře první vyhlídka na vyhaslé sopky Českého středohoří, které v našem případě vykukovaly z oblak mlhy. Sestup z Plešivce nám zpříjemnilo bedlobraní - sbírali jsme bedly velké jako talíře, poslouchali zvuky klepajicích datlů a obdivovali vysoké stromy, podzimně zbarvené. Po obědě na louce se škrábeme do dalšího kopce, po cestě míjíme ceduli s nápisem “Obtížně schůdné”, nenecháme se zastrašit a po zúžené ale jinak pohodové cestičce se dobelháme na Krkavčí skálu. Právě tady přichází ta nejlepší vyhlídka celého výletu - na kuželovitou Milešovku a další vyhaslé sopky Českého středohoří. Původně plánovaná trasa by pokračovala přes rozhlednu Varhošť, vzhledem k nedostatku času jsme si cestu oproti plánu zkrátili přes chalupářskou osadu Kundratice a vísku Hlinné, kde prochazime kolem jediné hospody na trase, a po lesní pěšině dokončíme okruh. V Kamýku ještě vylezeme kopeček k místní zřícenině hradu a kocháme se výhledem na tento malebný kraj při západu slunce.

Výlet hodnotíme jako vydaření, určitě doporučujeme! Níže informace k trase:

  • Délka trasy: 12 km
  • Náročnost: mírná
  • Doba chůze: 5 hodin včetně oběda, focení, houbaření, dronění a častého kochání
Tipy na výlety ve středočeském kraji

Zastávka na skok v Litoměřicích

Tipy na podzimní výlet

Podzimním lesem

Tipy na výlety ve středočeském kraji

Kaple Jana Křtitele

Tipy na výlety ve středočeském kraji

Suťové pole

Tipy na výlety ve středočeském kraji

Většina trasy vede lesem

Tipy na výlety ve středočeském kraji

Špička Milešovky v mlze

Tipy na výlety ve středočeském kraji

Na Krkavčí skále

Tipy na výlety ve středočeském kraji

Od zříceniny Kamýk

Tipy na výlety ve středočeském kraji

Bedlobraní

Video z meandrů Vltavy

Zkoukněte minutový sestřih z naší procházky :-)

Odkaz na Mapy.cz

Po kliknutí budete přesměrováni v novém okně na Mapy.cz.