Tipy na cestu na Filipíny

Napsal Jirka 10. února 2020

Letenky

Levnou možností, jak se na Filipíny bez cestovky dostat, je vychytat akční letenky od aerolinky Cebu Pacific, která dělá 1-2 ročně super akci na letenky Dubaj – Manila. Nám se povedlo je koupit na Velikonoce v přepočtu za 1560 Kč zpáteční. Do Dubaje z Prahy jsme letěli přímo za 3680 Kč se Smartwings, z Dubaje pak přes Istanbul s Pegasus Airlines za 3450 Kč. Celkem jsme tak za letenky na trase Praha – Dubaj – Manila – Dubaj – Istanbul – Praha dali asi 8700 Kč.

Po Filipínách jsme pak přikupovali 4 vnitrostátní letenky Cauayan – Manila, Manila – Puerto Princesa, Coron – Cebu a Cebu – Clark. Vnitrostátní letenky po Filipínách stojí s místními nízkonákladovkami od pár stovek do nižších tisíců, my platili v průměru kolem tisícovky na letenku. Všechny letenky jsme měli koupené předem.

Ubytování

Ubytování jsme řešili vždy 1-3 dny předem přes Booking nebo přes Agodu, která většinou vyšla levněji. Bydleli jsme většinou ve dvoulůžkových pokojích, za které jsme běžně platili v přepočtu kolem 200 Kč/os./noc. Speciálně zmiňuji ubytování na Boholu v chatkách Nuts Huts, kde je potřeba udělat rezervaci mailem, více na stránkách ubytování. Taky se nám moc líbilo v Port Bartonu v Ausan Beach Front Cottages, kde jsme si vychutnávali stuffed squidy s pivem v bambusové chatičce přímo na pláži.

Jídlo a pití

Na Filipínách musíte zkusit jídlo v tzv. hrncárně, jak přezdíváme vývařovny s vystavenými hrnci na pultu. Prostě si ukážete na to, co chcete. Tento způsob pouličního stravování je tu běžný, hlavně tedy pro místní. Je to nejlevnější varianta, jak se na Filipínách najíst, ale není to většinou žádný velký gastrozážitek. Za oběd jsme často zaplatili za oba dohromady kolem 100 PHP, tedy asi 45 Kč. Oproti ostatním zemím JV Asie nejsou Filipíny, co se jídla týče, nic moc.

Na Filipínách mají ale nejsladší mango na světě, které prodávají na každém rohu. Buď samotné, vylisované jako džus nebo jako vynikající dezert se sladkou rýží - mango sticky rice (viz recept). Podlehli jsme mu na první zakousnutí. Na chuť taky určitě přijdete čerstvým kokosům, které možná znáte i z jiných zemí JV Asie. Místní piva San Miguel a Red Horse jsou levná (kolem 40 PHP) a dobrá. Taky tu mají neuvěřitelně levný rum (kolem 100 PHP/flaška), který nám obzvláště zachutnal v čerstvých kokosech.

Další filipínskou pochoutkou pro odvážné je balut, což je vejce natvrdo s již částečně vyvinutým zárodkem. Tento gastrozážitek jsme si odpustili.

Peníze

Cenová hladina je srovnatelná s ostatními zeměmi JV Asie, oproti našim končinám budete bydlet i jíst podstatně levněji. Konkrétní ceny často uvádím přímo v jednotlivých článcích. Náš denní rozpočet (jídlo, ubytování, doprava vč. vnitrostátních přeletů, zábava) byl kolem 700 Kč na osobu. Zbytečně nerozhazujeme, ale není to ani úplný low-cost, společné noclehárny nevyhledáváme, rádi ochutnáváme a nešetříme na zážitcích, kvůli kterým jsme přece tady. Dá se to samozřejmě projet za míň i za víc dle individuálních nároků.

Je dobré mít u sebe dostatek místní měny PHP (filipínské pesos), bankomaty mimo velká města jsou dost vzácnost. My v JV Asii obecně většinou něco vybereme hned na letišti z bankomatu, což vychází líp než směnárna (pokud máte banku účtující malý/žádný poplatek za výběry ze zahraničí). Za to koupíme SIMku a máme drobné na dopravu do centra, kde si vybereme víc s lepším kurzem.

Internet v mobilu

Hned po příletu si na letišti kupte místní SIMku s internetem. Fungují tam dva velcí operátoři Smart a Globe se zhruba stejným pokrytím. Cenu už si bohužel nepamatuji, ale určitě míň než u nás. Je dobré vědět, že z jedné na druhou se nedovoláte, protože operátoři mezi sebou nespolupracují.

Doprava

Symbolem Filipín jsou tzv. jeepney. Jsou to kříženci autobusů a amerických jeepů, které tu Američané nechali po konci 2. sv. války. Sedí se v nich bokem na tvrdých lavicích a jezdí se za pár drobných, které si cestující posílají z ruky do ruky až k řidiči. Zastávky neexistují, zastavuje se mávnutím. Což je pro neznalého turistu problém, protože musí během pár vteřin rozluštit místní nápisy na boku vozu, které naznačují plánovanou trasu, a bleskově nastoupit. Trasování je tak zapeklité, že ho nezná ani Google.

Doprava na Filipínách

Dalším unikátem jsou tzv. tricykly, což jsou zastřešené motorky se sajdkárou pro 2 lidi. Cena se odvíjí od vašich vyjednávacích schopností, domlouvá se předem. My jsme tricykly využívali jen v případě, že nebyla jiná rozumná možnost.

Hlavně v Manile jsou dobrou volbou taxíky. Funguje tu Uber nebo lépe jeho asijská napodobenina Grab, kde předem vidíte, kolik zaplatíte. Grab umožňuje platit řidiči cashem.

Časté jsou tu levné autobusy, které jsme využívali na Luzonu a na Cebu. Filipínci to strašně přehání s klimatizací, tak buďte připraveni na mrazivou cestu. Spoj Manila - Banaue provozuje autobusová společnost Ohayami Trans. Lístky je třeba si koupit v předstihu na stránkách dopravce asi za 500 PHP, cesta trvá 9 – 10 hodin. Toto je nejjednodušší a v rámci možností poměrně pohodlná cesta na rýžové terasy v severním Luzonu. Na letiště Cauayan letět nechcete.

Na Visajských ostrovech jsme si vždy půjčovali skútra, což nás vycházelo na 300 – 400 PHP/den.

Filipíny na motorce (skútru)

Víza, bezpečnost, očkování

Občané ČR k cestě na Filipíny nepotřebují vízum, pokud doba jejich pobytu nepřesáhne 30 dní. Aktuální informace jsou na webu Ministerstva zahraničí.

Filipíny jsou obecně bezpečnou zemí k cestování, nedoporučuje se jezdit jen na ostrov Mindanao a okolní ostrovy na jihozápadě země, kde byly v době našeho pobytu (leden 2018) činné jednotky islamistických separatistů, kteří svou činnost financovali též několika únosy západních turistů. Jižní Palawan také není doporučován k návštěvě. Ostatní oblasti Filipín jsou bezpečné, pro aktuální info opět odkazuji na oficiální zdroje.

Co se nemocí týče, v době našeho pobytu žádná výstraha nebyla, ale vždy mrkněte na aktuální info – jde hlavně o malárii, virus zika, horečku dengue, atd. Očkování při vstupu do země povinná nejsou, my máme žloutenku A+B a břišní tyfus. Více info v očkovacích centrech.

Další články o Filipínách