Nejkrásnější místa Filipín

Napsal Jirka 26. února 2020

Filipíny se nám zalíbily díky svojí pestrosti. Najdete tu písečné pláže jako z katalogu, ostrůvky, které máte jenom pro sebe, monumentální kaskády rýžových teras vysoko v horách, bohatý podmořský život, vodopády v bujné džungli nebo jeskyně s podzemními řekami. Našich TOP 10 na Filipínách jsme se rozhodli sepsat níže. Pro více praktických informací a vyprávění k nejkrásnějším místům klikněte na jednotlivé nadpisy. Všechna místa jsou také vyznačena v mapě.

Inspirujte se, co vidět na Filipínách a kam vyrazit:

1. Rýžové terasy Batad

Pro mě je to určitě jeden z nejkrásnějších výhledů, co jsem kdy viděl. Pokud váháte, jestli se dlouhá cesta nočním busem z Manily do provincie Ifugao na severu ostrova Luzon vyplatí, jednoznačná odpověď je ANO. Až se před vámi otevře výhled na kaskádu tisíce let starých rýžových teras v horách kolem vesnice Batad v Kordillerských horách, spadne vám brada. Není náhoda, že zdejší rýžové terasy patřící do světového dědictví UNESCO se někdy označují jako osmý div světa. Do samotné vesnice Batad, která je obklopená ze všech stran terasami, zatím nevede silnice a tekoucí voda (natož teplá) rozhodně není samozřejmostí. A to je přesně to, co tomu místu dodává super baťužkářskou atmosféru. Práce na stavbě silnice ale intenzivně probíhají, takže vyražte co nejdřív, než tam zavítá masová turistika.

2. Port Barton

Tropický ráj na ostrově Palawan, který zatím turisté neobjevili. Všichni míří do turistického El Nida, které je taky fajn, ale na Port Barton nemá. Vede sem cesta v katastrofálním stavu (k lednu 2018), což spoustu lidí odradí, ale rozhodně to stojí za trochu toho nepohodlí. Vládne tu pohodová vesnická atmosféra, nikdo nikam nespěchá a na pláži, kterou můžete mít přímo před chatičkou jako my, se válí jenom pár lidí. Místní kšeftmani vás rádi vyvezou na jejich bangkách (typických lodičkách s vahadly) na výlet po okolních ostrovech, které budete mít na rozdíl od El Nida sami pro sebe a za poloviční cenu. Večerní veselí v ulicích Port Bartonu má atmosféru včetně občasných výpadků elektřiny, které tu nikoho nerozhodí. A rozhodně si tu dejte stuffed squid (plněnou oliheň), po ní jsme se mohli utlouct!

3. Kawasan Falls a Moalboal

Za nás top místo na ostrově Cebu. Canyoneering v Kawasan Falls je super zážitek, který vám posune hranice strachu. Skočit z 12 metrů vysokého vodopádu zní jako dost, ale když to dal Číňan před vámi, tak přece musíte taky! Dostanete vestu a helmu a vydáte se na dobrodružnou cestu kaňonem řeky, kdy po cestě skáčete z vodopádů, sjíždíte z útesu a koukáte na zelenou džungli všude kolem vás. To všechno bezpečně s průvodcem. Pozor na období – pokud je sucho a málo vody, canyoneering se nekoná. Moalboal, který je jen pár kilometrů od Kawasan Falls, je vyhledávanou destinací pro potápěče i šnorchlaře. Pár metrů od břehu na pláži Panagsama Beach jsme viděli želvy, jak se v klidu pasou na řasách rostoucích na mořském dně kousek pod hladinou a zahlédli jsme i milionová hejna sardinek, která sem přitahují hlavně potápeče. Pokud vás potápění láká a chcete si udělat kurz, tady je to levné (jen mírně dražší než nejlevnější Thajsko) a tréninkové ponory jsou pestré jako málokde – kromě zmíněných želv a obřích hejn sardinek je tu strmá korálová stěna překypující životem i potopený vrak lodi.

4. Sagada

Jet někam za zvláštní pohřební tradicí zní trochu divně, ale rakve připevněné vysoko na skále se prostě nevidí každý den. Jde o tradiční způsob pohřbívání, který má ochránit nebožtíka před démony, kteří se k jeho rakvi připevněné ke skalní stěně nedostanou. A jestli si myslíte, že se tyto způsoby týkají starých Filipínců před mnoha staletími, pak vězte, že nejnovější rakev do Echo Valley přibyla v roce 2010. Do oblasti severního Luzonu, kde se Sagada nachází, stejně pojedete na rýžové terasy Banaue a Batad, které jsme vám vychválili jako top z celých Filipín, a tak by byla škoda Sagadu vynechat – je to jen kousek odtud.

5. El Nido a Nacpan Beach

I přes vysoký počet turistů se nám v El Nidu líbilo. Jde o nejznámější plážové letovisko na severu ostrova Palawan, kam míří všichni plážoví povaleči. Pokud se vám líbily ostré vápencové ostrůvky ve známé zátoce Ha Long Bay na severu Vietnamu, El Nido s čistým mořem se vám bude líbit ještě víc. Stejně jako v Port Bartonu je hlavní atrakcí island hopping – objevování různých ostrůvků se skupinou dalších lidí na loďkách. Čekají vás krásné zátoky s průzračnou vodou, písečné pláže s palmami a bohatý oběd připravovaný často přímo na loďce v ceně výletu. Ale taky dost turistů, což celý zážitek trochu kazí, ale přesto se nám v El Nidu líbilo moc. A půjčte si motorku a zajeďte si na písečnou Nacpan Beach plnou palem – královnu pláží. Lidí je tam o poznání míň a pláž je obrovská, takže se to pěkně rozmělní. Je to přesně ten typ pláže, kterou najdete na titulní straně katalogu cestovky.

6. Cambugahay Falls na Siquijoru

Siquijor není tolik navštěvovaným ostrovem, a možná proto působil takovým relax dojmem. Leží mezi Boholem a Cebu, a tak pokud plánujete navštívit oba tyto ostrovy, vemte to přes Siquijor. Ideální je půjčit si tu motorku, na které ostrov pohodlně projedete. Oblíbenou zábavou a hazardním sportem místních jsou pavoučí zápasy, u kterých se schází půlka vesnice. Nejvíc se nám tu asi líbila kaskáda vodopádů Cambugahay Falls, kde jsme si pěkně zablbli na liánových houpačkách. Nebo pláž Salagdong na severovýchodním cípu ostrova je parádní, kde se dá dobře zaplážovat, zašnorchlovat i zaskákat si ze dvou skokánků. Ostrov nabízí víc spíš menších zajímavostí roztroušených na malé ploše, a tak každou chvíli zastavujete a objevujete.

7. Mango, pivo, rum

Jídlo a pití máme rádi. Žluté medové mango jsme si dávali všude, kde jen to šlo. Však taky mango z Filipín je nejsladším ovocem na světě. Mangový shake, mango sticky rice nebo mango jen tak – vynikající na všechny způsoby. Pivařům udělá radost levné a dobré pivo – frčí tu značky San Miguel a Red Horse. A mají tu extrémně levný rum, lahev vyjde v přepočtu třeba na 40 Kč. My jsme si ho s oblibou přidávali do čerstvých kokosů, což jim dodalo šmrnc. Dali byste si? Teď vám zas trochu zkazím chuť. Další filipínskou pochoutkou je totiž balut – natvrdo vařené kachní vejce s částečně vyvinutým zárodkem. Tohle bylo moc i na nás, ale rádi si poslechneme, jak to chutná, když do toho půjdete.

8. Bohol

Podle nás je trochu přeceňovaný, ale určitě má Bohol něco do sebe. Ostrov je známý hlavně díky fotogenickým kuželovitým kopečkům známým jako Chocolate Hills, které se v období sucha zbarví do čokoládové barvy. Taky tu žijí vzácní nártouni filipínští, pro které tu bylo zřízeno několik ochranných stanic. Nártoun je drobné roztomilé zvířátko velikosti dlaně s obříma očima. Nám se ale stejně nejvíc líbila džungle u řeky Loboc, kde jsme spali v bambusových chatičkách a prozkoumávali okolí pěšky i na kánoích.

9. Sopka Pinatubo

Při pohledu do kráteru sopky Pinatubo si člověk uvědomí tu sílu, která se skrývá pod povrchem. Když v roce 1991 vybuchla, šlo o druhou nejsilnější erupci 20. století, kdy výška kouřového sloupce dosáhla až do stratosféry a okolí 60 km od sopky bylo zcela zdevastováno. Nadmořská výška sopky vlivem erupce poklesla o 300 m a v obří sopečné kaldeře, přes kterou se jede k vulkanickému jezeru terénním autem, toho dodnes příliš nežije. Pokud máte den času navíc, určitě vyražte, není to daleko od Manily.

10. Žraloci v Oslobu

Pro nás nejkontroverznější atrakce – šnorchlovat s největším druhem žraloka byl super zážitek, ale ta zvířata trpí množstvím lidí, kteří nerespektují pravidla. Neškodní bíložraví žraloci velrybí (též žralok obrovský, angl. whaleshark) jsou v Oslobu každý den ve stejnou ranní hodinu krmeni, a tak je velká šance, že se tu s nimi opravdu setkáte. Je to obrovské monstrum velké jako menší autobus, běžně má přes 8 metrů na délku a tlamu jako vrata. Koukali jsme na ně s otevřenou pusou. Stala se z toho ale masová turistická záležitost a na žralocích jsou vidět škrábance z toho, jak selfiechtiví jedinci porušují povinnou bezpečnou vzdálenost 4 metry. I proto místní úřady uvažují, že atrakci úplně zakážou, což mě vůbec nepřekvapuje. Odcházeli jsme se smíšenými pocity a nevím, jestli bych do toho šel znovu. Zážitek to byl ale rozhodně intenzivní. Volně se žraloci na Filipínách vyskytují také v okolí Donsolu, kde je lidi nekrmí, takže je jejich vidění o štěstí.

A jaká jsou pro vás top místa na Filipínách? Jaká další místa k vidění byste doporučili? Podělte se s námi o vaše tipy na místa, která stojí za to na Filipínách navštívit, na naší facebookové stránce.

Suma sumárum

Všechna místa, o kterých píšeme, jsme navštívili během naší měsíční filipínské výpravy v zimě 2018. Všechna místa jsou také přehledně vyznačena v naší mapě. Mrkněte taky na tipy ohledně dopravy, peněz, bezpečnosti a další praktické informace, které jsme sepsali v článku Tipy na cestu na Filipíny. Odkazy s podrobnějším vyprávěním o těchto i jiných zajímavých místech z Filipín najdete v odkazech níže nebo po kliknutí na nadpisy jednotlivých míst.

Za některé z fotek vděčíme našim spolucestovatelům Ále a Ondrovi, kteří Filipíny navštívili v rámci své cesty kolem světa a poutavě o ní vypráví na svém blogu.

Další články o Filipínách