Jeruzalém, Betlém a Mrtvé moře - 3 dny v Izraeli a Palestině po stopách Ježíše

Napsala Anet 19. dubna 2020

V Izraeli jsme strávili prodloužený víkend na přelomu ledna a února 2020. Výchozím bodem našeho výletu bylo letiště Eilat na jihu země, kde jsme si půjčili auto a během 3 celých dní jsme projeli Negevskou a Judskou poušť, vykoupali se v Mrtvém moři a následovali Ježíšovu stopu v Betlémě, Jeruzalémě a u řeky Jordán. Pár původně plánovaných míst jsme vzhledem k nedostatku času nestihli, ale v článku je necháváme pro inspiraci. Až se sem vydáme příště, určitě zamíříme do zřejmě nejstaršího města na světě Jericho, vyšlápneme si na starověkou pevnost Masada a dáme si ponor v Rudém moři.

Letenky do Izraele

Na lince Praha - Eilat operuje nízkonákladovka Ryanair, zpáteční letenky jsme sehnali za 1200 Kč. Při zpátečním letu z Eilatu do Prahy si vyhraďte dostatek času na letištní kontroly, boarding se uzavírá už hodinu před odletem.

Počasí

Počasí na přelomu ledna a února bylo pro cestování příznivé, na jihu Izraele kolem 24 C, v okolí Jeruzaléma znatelně chladněji, asi 12 C.

Počasí v Izraeli na přelomu ledna a února

Ceny

Ceny v Izraeli jsou mírně vyšší než v Česku, ale pozor na lokální rozdíly (ve vesnické sámošce v poušti jsou potraviny i 3x dražší než v centru Jeruzaléma). Platit se dá všude kartou - kromě trhů, tam potřebujete hotovost.

Doprava

Dopravu po Izraeli jsme řešili půjčeným autem (od spol. Europcar na letišti Ramon International), údajně fungují dobře i místní autobusy a Izrael je také známý jako ráj stopařů.

Shabbat!

Nejen při rozhodování o dopravě je třeba brát v potaz shabbat - od pátečního večera do sobotního odpoledne většina Židů nepracuje. Doprava funguje omezeně a autopůjčovny, markety i restaurace jsou zavřené.

Jídlo

Tipické izraelské pokrmy jsou hummus - kaše z cizrny s česnekem, cibulí v různých variantách, falafel - smažený cizrnový karbanátek podávaný v pita chlebu nebo třeba také kebab. Oblíbenými dezerty jsou baklava - medovo-ořechový koláč z listového těsta a chalva - cukrovinka ze sezamových semínek. Okusit musíte určitě fresh juice z granátového jablka a další čerstvé ovoce.

Izraelská kuchyně - hummus a falafel

Itinerář

1. den:

Přílet v 18:30, půjčení auta a noc poblíž letiště v obci Be`er Ora - ubytování Quiet Place.

2. den:

Cesta na sever - výhledy na kaňon a pouštní útvary v Micpe Ramon, chrám narození Páně v Betlému, večerní Jeruzalém,

3. den:

Jeruzalém: chrám Božího hrobu, Skalní dóm a mešita Al Aksá, Zeď nářků, Starý trh, Křížová cesta, Olivová hora, Getsemanská zahrada, bloudění starým městem, muzeum Holocaustu Yad Vashem,

4. den:

Přejezd z Jeruzaléma do Eilatu, zastávka u řeky Jordán - místo křtu Ježíše, Mrtvé moře a přírodní termální bazénky (hot pools), vrácení auta a večer odlet. (Původní plán zahrnoval ještě Jericho a výlez na pevnost v Masadě, což jsme nakonec vynechali kvůli nedostatku času.)

Itinerář cestování po Izraeli - 4 dny

Cestopis

Posledního ledového dne jsme vyrazili na prodloužený víkend do Izraele. Příletová kontrola proběhla nad očekávání rychle, a tak jsme stihli vyzvednout rezervovaný knedlík v autopůjčovně Europcar dřív, než najela na režim Šabat. S tímto úspěchem jsme nemohli plně počítat, proto jsme měli připravený itinerář ve více variantách a do poslední chvíle jsme nevěděli, kam se po příletu vydáme. S naší Kiou jsme se rozhodli nocovat v nejbližší obci Be`er Ora a svým úmyslem nedotaženým k rezervaci jsme překvapili i majitele guesthousu.

Izrael - cestopis na 4 dny cestování

Cesta z Eilatu do Jeruzaléma přes Micpe Ramon a Betlém

Hned ráno jsme za prvních slunečních paprsků vyrazili směr Jeruzalém. Zvolili jsme západní cestu převážně přes vyprahlou Negevskou poušť skrz město Beersheva. Cestou jsme přibrzdili v odpudivém městečku Micpe Ramon, odkud jsou krásné vyhlídky na okolní pouštní krajinu.

Izrael - výhled Micpe Ramon

BETLÉM

Samotný Betlém se nachází na území Palestiny. Pokud nemáte auto z arabské autopůjčovny, nejste tu pojištěni, tak pozor na to. Po cestě do Betléma a pak z Betléma do Jeruzaléma projedete několika checkpointy, kde ve většině případů nám stačilo říct “hello” a ozbrojenci se samopaly nás pustili dál, ani pas po nás nechtěli. Uvítací cedule při vstupu do palestinských měst upozorňující na zákaz vstupu Izraelců, pokud je jim život milý, v nás vyvolávaly mírné obavy, přestože auto s izraelskou SPZ zde není žádná vzácnost. Jak jsme se před cestou dočetli, výlet do Palestiny na vlastní pěst v půjčeném autě někteří nedoporučují a jezdí tam od hranic taxíkem, my ale žádný problém neměli a nijak nebezpečně jsme si tam taky nepřipadali, takže za nás dobrý.

Návštěva Betlému

Chrám narození Páně

V Betlémě jsme zaparkovali vůz na ulici pod starým městem a vystoupali jsme schody k chrámu narození Páně. Chrám byl postaven na místě bývalé stáje, kde se narodil Ježíš, a jedná se o jeden z nejstarších kostelů na světě. Dovnitř vede nízká vchodová branka známá jako brána Pokory, jelikož každý návštěvník se pro vstup do kostela musí ohnout. Důvod pro zbudování nízkého průchodu byl celkem praktický - zabránit beduínům ve vpádu na koni. Přesné místo Ježíšova narození je označeno hvězdou v podzemí kostela. Abyste toto místo spatřili, počkáte si v dlouhatánské frontě.

Betlém - Chrám narození Páně

Starý trh

V Betlémě určitě stojí za to navštívit i starý trh a pozorovat, jak místní obchodníci nabízí své zboží. My tak došli k poznání, že i květák se dá prodat s příběhem.

Trh s ovocem - Betlém

Ráchelin hrob

Mezi navštěvovaná místa v Betlémě patří i Ráchelin hrob. Ráchel byla druhou ženou Jákoba a matkou Josefa a Benjamina. Její příběh vypráví Genesis 29-35. My jsme pro nedostatek času Ráchelinu hrobku vynechali.

JERUZALÉM

Myslím, že bez nadsázky můžeme tvrdit, že Jeruzalém je nejposvátnější místo na zemi. Střetávají se zde 3 světová monoteistická náboženství - křesťanství, judaismus a islám. Jak Izrael, tak Palestina považují Jeruzalém za své hlavní město. Pokud byste měli vybrat jediné místo, které v Izraeli navštívíte, je to bezpochyby Jeruzalém. Staré město je dnes rozděleno na čtyři části - židovskou, křesťanskou, muslimskou a arménskou. A nyní si pojďme shrnout ta nejkrásnější místa, která musíte v Jeruzalémě navštívit.

Chrám Božího hrobu

Chrám neboli bazilika Božího hrobu byl vybudován poblíž hory Golgoty - na místě, kde byl ukřižován a následně pohřben Ježíš Kristus, než vstal z mrtvých. Nemusíte být ani věřící, abyste pocítili tu zvláštní atmosféru, kterou místo vyzařuje. Doporučujeme místo navštívit v brzkých ranních hodinách, abyste mohli nahlédnout do kaple s Ježíšovým hrobem bez dlouhého čekání. A vyhraďte si na chrám dostatek času, toto místo se nedá uspěchat. Chrám Božího hrobu - Jeruzalém

Zeď nářků

Západní část zdi, známá jako Zeď nářků, je nejposvátnějším místem Židů. Před dvěma tisíci lety byla zeď součástí opěrného komplexu podpírajícího Chrámovou horu, kde kdysi stál Šalamounův chrám a následně Druhý Jeruzalémský chrám. Tisíce Židů sem každý den přichází se svými modlitbami a vkládají papírky s prosbami do skulinek mezi kameny. Vchod je pro muže a ženy oddělen, ženy by měly mít na sobě šaty nebo sukni. Pamatujte, že ke Zdi nářků se nemá otáčet zády.

Zeď nářků Jeruzalém

Chrámová hora

Jde o jihovýchodní část Starého města, kde dříve stával proslulý Šalamounův chrám a po jeho zničení tzv. Druhý chrám, který byl zbořen Římany v 1. století n. l. Na tomto místě se také Abraham chystal obětovat svého syna Izáka (Genesis 22). V 7. století zde vyrostl muslimský Skalní dóm a vstup na Chrámovou horu je dnes Židům zapovězen. Turisté smějí Chrámovou horu navštívit, ale jen v omezených hodinách (v únoru 2020 byl zimní provoz Chrámové hory od pondělí do čtvrtka mezi 7:30 - 10:30 a 12:30 – 13:30, letní provoz 8:30 – 11:30 a 13:30 – 14:30, aktuální informace naleznete zde. Na Chrámovou horu se dostanete pouze Maghrebskou bránou, k níž vede dřevěný mostek začínající vedle bezpečnostních rámů při vstupu ke Zdi nářků z jižní strany. Vstup do samotného Skalního dóm je turistům znepřístupněn. Společně se Skalním dómem okoukněte také mešitu Al Aksá (také pouze zvenku).

Chrámová hora Jeruzalém

Olivová hora a Getsemanská zahrada

Židé věří, že právě Olivová hora je místo, kde se zjeví jejich mesiáš a mrtví budou vzkříšeni. Z toho důvodu zde vznikl největší židovský hřbitov na světě. Olivová hora je kopec kousek za hradbami Starého města. My jsme si vyšlápli na vyhlídku Rehav'am Lookout nabízející výhled na Staré město i židovský hřbitov, kam dojdete od Lví brány během 25 minut. U Lví brány můžete taky nakouknout do kostela stojícího na místě narození Panny Marie. Po cestě na Olivovou horu se zastavte v Getsemanské zahradě, kde Ježíš strávil poslední chvíle se svými učedníky, než byl zde zrazen Jidášem a zajat (Matouš 26). Tyto chvíle pamatují kromě evangelií také tisíce let staré olivovníky, které v zahradě rostou.

Olivová hora Jeruzalém Getsemanská zahrada Jeruzalém

Křížová cesta (Via Dolorosa)

Via Dolorosa je ulice vedoucí Starým městem k Chrámu Božího hrobu, kudy Ježíš šel a nesl kříž na místo svého ukřižování - horu Golgotu, kde dnes stojí chrám Božího hrobu. Cesta má dnes 14 očíslovaných zastávek, které připomínají klíčové momenty předcházející jeho ukřižování. Křížová cesta začíná na místě Ježíšova soudu, v prostorách, kde Pilát rozhodl o jeho smrti. O událostech, které se odehrály na jednotlivých zastaveních, si můžete počíst v mapě níže.

Křížová cesta

Židovská čtvrť

Máte-li ve městě více času a chcete se pokochat pohledem na šarmantní Židy, navštivte židovskou čtvrť s náměstím Churva a přilehlými synagogami. Ještě autentičtější židovskou atmosféru zažijete prý za hradbami Starého města, ve čtvrti zvané Me'a Še'arim. Kvůli nedostatku času nemáme s těmito židovskými čtvrtěmi vlastní zkušenost.

Muzeum holocaustu Yad Vashem

Tento památník obětí a hrdinů holocaustu nesmíte při návštěvě Jeruzaléma vynechat. Vstup je zdarma a muzeum vás poutavou formou provádí životem Židů během druhé světové války. Zážitek je velmi silný, ale všem doporučuju. Sami nejsme velcí muzeofilové, ale zde jsme strávili přes dvě hodiny. Nebýt zavíračky, zdrželi bychom se i déle. Památník jako jediný není v dochozí vzdálenosti, z centra se tam dostanete tramvají za 5 NIS (až na konečnou a odtud pěšky nebo free shuttle busem).

Muzeum holocaustu Yad Vashem

CESTA DO EILATU PO VÝCHODNÍ HRANICI

Východní cesta z Jeruzaléma do Eilatu nabízí hromadu zajímavostí k vidění, doporučujeme si vyhradit dostatek času, ať nemusíte mezi těmito parádními zastávkami dělat kompromisy. Kromě níže zmíněného je zážitek i samotná pouštní krajina, po cestě budete míjet spoustu vyhlídek, solných útvarů a také pár tajuplných jeskyň, stojí za to si občas přizastavit.

Cesta z Jeruzaléma do Eilatu

Jericho

Jedno z nejstarších měst na světě situované asi půl hodinky jízdy od Jeruzaléma nejsme oprávněni blíže komentovat. Nebyli jsme tam, byť jsme chtěli. Jde o jedno z nejstarších měst na světě s historií cca 10 000 let.

Qasr al-Jahúd

Další z milníků Ježišova života. Po 45 minutách jízdy od Jeruzaléma se dostanete k západnímu břehu řeky Jordán, kde Jan Křtitel pokřtil Ježíše. Zatímco na území Izraele si lze křest obnovit pouze na souši pod hadicemi, jordánští křesťané na druhém břehu se mohou nechat křtít přímo v řece.

Qasr al-Jahúd - místo ukřižování Ježíše

Mrtvé moře

Koupání v Mrtvém moři je zážitek, který další generace už možná nepoznají. Mrtvé moře je jedno z nejslanějších jezer na světě. Díky vysoké solinitě vás voda nadnáší tak, že se můžete válet a u toho si třeba číst. Jezero je napájeno pouze řekou Jordán, která je stále intenzivněji využívána k zavlažování, čímž přítok slábne. Dnes je Mrtvé moře rozděleno na dvě části, přičemž každý rok klesne hladina asi o metr. Chcete-li se vyhnout placenému vstupu a dát společně s koupačkou v Mrtvém moři ještě koupel v horkých geotermálních lagunkách, navštivte místo označené v mapách jako Einot Kedem Hot Springs (je v maps.me i mapy.cz). Od parkoviště u cesty popojdete nenápadnou cestičkou až k moři, kde je přímo na pláži pár vyhrabaných termálních bazénků. Skoro nikdo tam nebyl a nemělo to chybu. A nezapomeňte na bahenní masku.

mrtvé moře - kde se koupat

Masada

Jedno z dalších krásných míst Izraele, které jsme museli vynechat. Masada je stará židovská pevnost na vrcholu skalního útesu, kam se můžete nechat buď vyvézt lanovkou (77 NIS zpáteční, 59 NIS za jednu jízdu) nebo vylézt po svých (31 NIS). I přes poměrně vyšší vstupné bychom neváhali se za touto starověkou pevností vyškrábat, kdybychom měli více času.

Masada - židovská pevnost

SUMA SUMÁRUM

Izrael je neskutečně zajímavá země. Kudy jdete, dýchá na vás genius loci - na malém území poznáte místa klíčového významu v historii Židů, místa, kudy chodil Ježíš i arabskou kulturu v muslimské Palestině.

Video z Izraele

Zkoukněte čtyřminutý sestřih z našeho roadtripu po Izraeli.

Hudba: Paul Simon a Art Garfunkel - Mrs. Robinson, The Graduate, 1968

Přečtěte si další cestopisy