Malajsie - národní park Bako

Napsala Evča v srpnu 2016

Cesta do National Park Bako

V 5 ráno vyrážíme na letiště, odkud se na křídlech AirAsia vydáváme na ostrov Borneo, přesněji do města Kuching v Sarawaku. V letišním bistru jsme se naobědvali (jídlo vybírejte s rozvahou) a vydali se do přístavu, odkud jezdí loďky do NP Bako zhruba každou hodinu, záleží na počtu lidí. Cesta lodí trvá asi půlhodiny, když vám ji ale zpříjemňuje tropický liják, zdá se to poněkud dlouhé. Z přístavu je to asi 500 m do správy parku, kde jsme vyfasovali klíče od předem rezervovaného ubytování a mapku s treky.

Národní park Bako - Malajsie

Zvířata, pláže a treky džunglí

K našemu zklamání byla nejdelší 12 km trať kvůli rekonstrukci zavřená a tratě s délkou 800 m se nám zdály směšně krátké, zvlášť když má jejich zdolání trvat přes hodinu. Že jsme se škaredě přecenili, jsme zjistili hned po pár krocích, vedro a vlhkost je totiž úmorná kombinace a cesta džunglí je jiné kafe než asfaltová cesta.

Malajsie - makak opice

Park nás každopádně nadchnul ve všech ohledech, jak v pozorování zvířat, tak v rozmanitých trasách a liduprázdných plážích.

Pobyt jsme si ještě zpestřili večerní procházkou s průvodcem (10 MYR/os), jen nezapomínejte na repelent, komáři jsou opravdu všude. Velké plus byla jídelna u správy parku, kde bylo s přestávkami celý den k dispozici teplé jídlo.

Malajsie národní park Bako - džungle

Ubytování v parku

Co se týče ubytování, i přes velmi nízká očekávání plynoucí z opravdu nízké ceny (10 MYR/noc/os ve čtyřlůžkovém pokoji) jsme byli nakonec vcelku spokojeni. Deky jsme nahradili ručníky a hlasité větráky přehlušovalo hučení džungle. Jen si dávejte pozor na makaky – po igelitových taškách jdou jak diví.

Pozor na zákeřný hmyz

Ještě bych chtěla dodat, že kdyby vás náhodou štípl tropický černo-červený hmyz podobný sršni, nepanikařte. Nám se totiž stalo to samé. Dva jedinci z naší výpravy schytali štípance do nohy a bolest to byla ukrutná. Natekli nám nohy a ten večer jsme nemohli ani chodit. K našemu potěšení ale bolest ráno ustoupila a pár dní nám zůstali jen nohy v podobě koblih. Pokud byste ale byli alergičtí, určitě mazejte do nemocnice.

Další články z Malajsie