Napsala Anet 6. dubna 2020

Země, o níž s jistotou nevíme skoro nic, ale často slýcháváme pestrá hodnocení. Moldavský víno se prej nedá pít, k vidění tam prej určitě nic není a navíc v únoru? No tak to tam zmrznete.

Vyrážíme tedy do Moldávie s velkým poselstvím - zbořit naše “středoevropské” stereotypy a ukázat sobě i okolí, že Moldávie má rozhodně co nabídnout.

Přílet do Kišiněva a přejezd maršrutkou do Tiraspolu

12. února přistáváme s maďarskou nízkonákladovkou do hlavního města Kišiněv. Z bankomatu vyberem pár moldavských lei (1 MLD = 1,3 CZK) a pomocí aplikace YandexTaxi (místní obdoba Uberu) se dostáváme za 100 lei do centra k našemu Airbnb v moderním paneláku u paní Světlany. Ráno podnikneme kulturní exkurzi do místního magazinu a po snídani vyrážíme autobusem do Tiraspolu, hlavního města Podněstří.

Podněstří a jeho hlavní město Tiraspol

Podněstří je autonomní oblast na území Moldavska, která má svou měnu, své instituce, (své vynikající víno i koňak) a aktivně se hlásí k Rusku. Obyvatelé hovoří rusky, platí svou podněsterskou verzí rublu a oslavují ruské vojevůdce Lenina a Stalina. Celá země vzpomíná na zlaté časy Sovětského svazu a svou architekturou připomíná tak trochu socialistický skanzen.

Hlavními pamětihodnostmi Tiraspolu je busta Lenina stojící před radnicí zvanou Dům sovětů, socha Lenina stojící před budovou Parlamentu a ulice Lenina - hlavní třída této sovětskonostalgické metropole.

V Tiraspolu sídlí destilérka Kvit, máte-li čas a apetit, domluvte si degustaci vyhlášeného podněsterského likéru.

Dům sovětů - místní radnice

Lenin před parlamentem

Tank

Gurmánské okénko

Naše nízká očekávání překonaly vynikající gurmánské požitky - místní kuchyně je zastoupena rybími pochoutkami, plody moře či masovými pokrmy doplněnými ovčí bryndzou. Dobrý vkus potvrzuje i portfolio nápojů - vedle skvělých vín jsou v nabídce piva Ježek, Platan a Kozel, která potěší nejednoho hrdého Čecha. Další specialitou je již zmíněný podněsterský koňak Kvit. Doporučit můžeme restauraci La Tocana u budovy Opery.

Finanční okénko - směňte si peníze na podněsterské rubly

Každého milovníka výše uvedených gurmanských pochoutek upozorňujeme, že za tyto požitky je třeba platit v hotovosti v místní měně - podněsterském rublu. S moldavskými lei nemusíte vždy pochodit a naše banky s tímto pseudostátem příliš nespolupracují - platba kartou není možná a bankomaty odmítají vydat rubly. Získaných rublů se taky včas zbavte. V Kišiněve vám je zpátky už nikdo nesmění.

Z vlastní zkušenosti

V rámci pokusu o úhradu naší velkolepé večeře vyzkoušel Jirka údajně 6 bankomatů v bližším i dalekém okolí , ani jeden z nich mu rubly nevydal. Já zůstala u stolu nad vypitým vínem jako rukojmí. K naší smůle se servírka ne a ne vzdát a situaci vyřešila tak, že zavolala taxikáře, který Jirku dovezl snad do jediné ještě otevřené směnárny ve městě a vrátil ho nazpět, už jako plátceschopného.

Geografické okénko: Jak se dostat do Tiraspolu - Podněstří

Maršrutky do Tiraspolu stojí necelých 50 MDL a z Kišiněva jezdí snad každých 20 minut od centrálního autobusového nádraží. Pro vstup do oblasti stačí cestovní pas a vstupní doložka, kterou získáte zdarma při registraci na hranicích.

Z Podněstří zpátky do “pravého” Moldavska

Maršrutkou se dostáváme zpátky na autobusák do Kišiněva a vyrážíme navštívit vychvalované vinné sklepy v městečku Cricova.

Návštěva vinných sklepů byl bezesporu náš top zážitek v Moldávii. Nepředstavujte si nějaký malý sklípek, ale spíše podzemní město. Celý sklepní komplex je prý dlouhý až 120 km, ulice nesoucí názvy vinných odrůd projíždíte elektrickým vláčkem. V rámci prohlídky Business tour jsme navštívili sklady s dubovými sudy, v nichž víno zraje, oddělení perlivých vín a vyslechli si zajímavou přednášku o tom, jak víno fermentuje a jak jej zbaví sedimentů, prošli si výstavu drahých archivních kousků - své kousky tu mají uskladněny různé světové celebrity (jako třeba Jan Becher), nakoukli do podsklepní kaple, v kině zhlédli informativní video a navštívili několik tematických místností, kde probíhají ochutnávky. A to nejlepší přišlo na závěr - degustovali jsme tři vzorky: Savignon, Merlot a perlivou specialitu vinařství Cricova zvanou Crisseco.

Vinné sklepy Cricova

Sklepní katedrála

Ochutnávka

Jak se dostat do vinných sklepů Cricova

Autobus č. 2 vás za 2,5 MDL vezme do městečka Cricova, odtud se vydáte po značené cestě asi 15 minut pěšky. Alternativou je taxi z Kišiněva.

Prohlídku si zamluvte předem e-mailem, my zvolili anglickou Business tour s ochutnávkou. I přes cenu 450 MDL se dle našeho názoru tour určitě vyplatí.

Autem po moldavském venkově

Dalšího rána si půjčíme auto a vyrážíme projet moldavský venkov. Navštívíme jeskynní klášter Orheiul Vechi, kde poobědváme ve stylové chaloupce, co nám bábuška před našima očima ukuchtí. Další zastávkou je klášter Tipova, opět se jedná o bývale obydlí mnichů vytesaná do vápence. Krom toho je tu docela hezká vyhlídka na Dněstr.

Klášter Tipova

Řeka Dněstr u Orheiul Vechi

Klášter Orhei Vechi

Eco-Resort Butuceni

Na obědě v Butuceni

Moldavský boršč

Hlavní město Kišiněv

V Kišiněvě jsme strávili sice tři noci, ale jen celý jeden den. Centrum tvoří dva velké parky s katedrálou Narození Páně, vítězným obloukem z 19. století, vybudovaným na počest vítězství Rusů nad Osmany.

Centrum lemují více či méně pobořené paneláky, z nichž jeden představuje budovu parlamentu, druhý prezidenta. Zlaté sovětské časy připomíná hotel National, dnes místo luxusu nahanání spíše hrůzu. Jednodenní návštěva byla až vydatná.

Architektura Kišiněvu

Piata Centrala

Chrám narození Páně

Vítězný oblouk

Banka

Hotel National

Doporučili byste navštívit Moldavsko?

Pokud jste dočetli článek až sem, zasloužíte si upřímnou odpověď.

Při degustaci vína ve sklepech Cricova nastala mezi cestovateli otázka, jaké měl kdo důvody k návštěvě tohoto nejchudšího evropského státu. A jelikož ve víně se skrývá pravda, cestovatelé byli velmi sdílní.

Většina důvodu byla ve stylu: "A reason? I have no idea what I am doing here."

Výstižné bylo i svědectví filipínského muže “I have been everywhere. This was the last country to visit.”

Shrnuto, přemýšlíte-li nad Moldávií ze stejných důvodů jako onen Filipínec, zemi navštívit musíte. Pokud by se váš postoj shodoval s většinou, doporučujeme vám do Moldavska vyrazit, pokud už fakt nevíte co by. Očekávat můžete skvělý víno (první stereotyp vyvrácen), skvělý jídlo (další stereotyp vyvrácen), ale jinak tam fakt není vůbec nic (tento stereotyp se vyvrátit nepodařilo).

Jirka cestu zhodnotil takto: “My jsme vlastně jeli do Moldavska, aby tam už ostatní nemuseli.”

Přečtěte si další cestopisy