Líbánky na řeckém ostrově Mykonos

Napsala Anet 19. října 2019

Našemu cestování není konec! V říjnu 2019 jsme se vydali na naši týdenní svatební cestu na malý řecký ostrov v Egejském moři - ostrov Mykonos, který je součástí souostroví Kyklady. Ostrov Mykonos má sotva 15 tis. stálých obyvatel a rychlostí invalidní čtyřkolky se dá přejet tak za půl hodinky. Je vyprahlý, kopcovitý, posetý kaktusy, fíkovníky a typickými modro-bílými domečky a kapličkami. Mykonos je oblíbenou destinací umělců, zaoceánských lodí a řecké smetánky, a proto na každém rohu potkáte obchody s luxusními značkami. Stačí však jen zahnout do boční uličky nebo se vydat na mimoměstskou pláž a vychutnáte si kouzelné Řecko bez davů turistů.

řecká kaple

Řecká kaplička

Mykonos - větrné mlýny

Větrné mlýny - symbol ostrova

180°Sunset Bar Mykonos

Koktejly při západu slunce

Doprava

Mykonos má své letiště, na které letí z Prahy přímo leda charterové lety. Levné letenky (v našem případě 40 EUR) se dají sehnat třeba z Vídně s nízkonákladovkou LaudaMotion. Po ostrově se dá cestovat autem, autobusem, motorkou, čtyřkolkou, na kole či pěšky. Vzhledem k úzkým silnicím, prudkým kopcům a nespolehlivým jízdním řádům jsme zvolili pro naše putování ostrovem čtyřkolku. Řídit skútr, motorku či čtyřkolku jste v Řecku oprávněni jen s řidičským průkazem typu A. Jistě najdete půjčovnu, která vám vozidlo půjčí i na běžný řidičák typu B, ale počítejte s tím, že jak půjčovna, tak vy riskujete pokutu. Velmi dobré recenze mají například půjčovny Quality Rentals nebo Moto Speed. My nakonec z jistých (asi tušíte jakých) důvodů u těchto půjčoven nepochodili a nakonec skončili s čtyřkolkou z půjčovny Auto Power za cenu 125 EUR na 5 dní. V kopcích sice trpěla, ale prosvištěli jsme s ní celý ostrov křížem krážem, byť průměrnou rychlostí asi 30 km v hodině.

Ostrov Mykonos půjčení čtyřkolky

Náš terénní stroj

Cestování po Mykonosu

Drandíme si

dovolená v Řecku

Kopcovitý Mykonos

Ubytování

Mykonos nabízí množství menších hotelů, penzionů nebo Airbnb, a to jak ve městě, tak v odlehlejších a klidnějších oblastech. Po výborné zkušenosti doporučujeme Mykonos Pro Care Suites, hotýlek asi o 3 apartmánech v městečku Ano Mera. Highlightem je hotelový bazén a vířivka, v níž jsme večer co večer s lahvinkou vína lemřili a pozorovali noční oblohu. Za noc jsme dohromady zaplatili 46 EUR - po slevě, kterou nám objevil srovnávač trivago.cz.

Kde bydlet na ostrově Mykonos

Mykonos Pro-care Suites

Snídaně v Mykonos Pro-care Suites

Snídaně

Svatební cesta

Líbánky snů

Ceny

Ceny se na Mykonu pohybují vysoko nad průměrem Řecka. Za jídlo v běžné restauraci zaplatíte přibližně 15 EUR. Doprava, potraviny i služby jsou tu o poznání dražší než například na hojně navštěvovaném ostrově Kréta.

Řecká kuchyně

Řecká kuchyně je rozmanitá, v mnoha aspektech podobná turecké a také italské kuchyni. Určitě ochutnejte čerstvé ryby, chobotnice a jiné mořské plody. Z mas je oblíbené jehněčí a skopové. Celosvětově rozšířeným řeckým pokrmem je jehněčí, vepřový nebo skopový Gyros, který se obvykle podává v chlebu pita společně s tzatziki, salát z okurek s česnekovým jogurtem.

Další poměrně rozšířenou specialitou je musaka - zapečené brambory s mletým masem, lilkem a rajčaty, zalitý smetanou s žloutky a sýrem. Běžným rychlým jídlem jsou souvlaki - grilované maso na špejli. Oblíbeným předkrmem jsou sýry, olivy a bagetky z pekárny, které bývají na každém rohu. K snídani je skvělý hustý řecký jogurt (třeba i z ovčího mléka) s medem. A dobré jídlo by se mělo zapíjet anýzovou palénkou Ouzo. Dezerty jsou založené na medu a oříškách, typickým představitelem je baklava.

Řecké dezerty

Ráj dezertů

Baklava - recept

Baklava

Mořské plody Řecko

Seafood mix

Co navštívit na ostrově Mykonos

Město Mykonos Chora

Hlavní město, nesoucí stejný název jako celý ostrov, není žádná velká metropole, ale sympatické městečko. Jeho historické centrum tvoří úzké spletité uličky, kterými budete rádi bloudit, abyste objevili nějaké náměstíčko s útulnou tavernou, kde si dáte pravou řeckou musaku se sklenkou retsiny, místního vína s přídavkem pryskyřice. Typickým symbolem města jsou větrné mlýny, které se tyčí nad starým městem zvaným Chora. (Navštívíte-li je v ranních hodinách, máte velkou šanci, že budete mít šestici těchto fotogenických fešáků jen pro sebe. :-))

Mykonos město

Náměstíčko

Mykonos symbol ostrova

Šestero fešáků

uličky ve městě Mykonos

Kouzelné uličky

Na severu města je starý přístav Old Port, ze kterého vyráží jak výletní lodě, tak místní autobusy, které operují po celém ostově. Další autobusy vyjíždí ze stanice Fabrika, odkud se dostanete na letiště a na jižní části ostrova. Přímo u Old Portu i kousek nad zastávkou Fabrika se nachází velké bezplatné parkoviště. Cestujete-li po ostrově zapůjčeným vozidlem, doporučujeme ho odstavit na jednom z těchto parkovišť a dál se toulat městkými uličkami po svých. Ze starého přístavu vede promenáda přes pár městských pláží až k části Little Venice, tzv. “Malým Benátkám”. Po cestě se určitě zastavte u kostela Panagia Paraportiani. Tento kostel je unikátní tím, že je tvořen pěti dílčími kostely – čtyřmi menšími spodními kostelíky a pátým stojícím na vršcích ostatních. Na stejném pobřežním výběžku jako kostel Panagio Paraportiani se nachází místo označené jako Mykonos SeaBus, odkud jezdí trajekty na sousední ostrov plný archeologických vykopávek – ostrov Delos.

kostel Panagia Paraportiani.

Panagia Paraportiani

Little Venice

Little Venice

dovolená v Řecku - kočky

Všudypřítomní kocouři

Městečko je dobré navštívit jak v jeho klidné ranní podobě, tak večer, kdy jsou obchody, bary či restaurace plné života, hudby, vůně (a taky lidí). Kromě gastronomických zážitků může večerní program zpestřit také návštěva letního kina Cine Manto, filmy tu zdarma promítají v romantickém areálu venkovní restaurace. Pro dechberoucí výhled na bílé domečky při západu slunce doprovázený živou hudbou navštivte 180° Sunset Bar. Vstupné ve výši 10 EUR na osobu lze využít jako voucher na útratu. Drinky jsou dražší, ale za ten výhled to stojí. Pěkná vyhlídka by měla být i od mlýnu Boni's Windmill, který jsme sami neznámo proč při našich toulkách městem vynechali. Přesto hodnotíme bloudění uličkami a objevování skrytých zákoutí jako jeden z top zážitků celého ostrova.

180°Sunset Bar

180°Sunset Bar

180°Sunset Bar Mykonos

Fotopoint Sunset Bar

Mykonos Letní kino

Letní kino

objevování Mykonu

Zákoutí Mykonu

co vidět v Řecku

Windmill

Mykonos město ráno

Ranní atmosféra

Jihozápad ostrova

Vypravte se na jihozápadní výběžek ostrova a navštivte pláž Kapari, pro nás nejlepší pláž ostrova Mykonos. Pláž je malinká, krásně čistá s širým výhledem na moře bez lodí i bójí. Užijte si tu odpolední paprsky při opalovačce na písku nebo na placatých balvanech a nenechte si tu ujít krásně kýčovitý západ slunce. Cestou ke Kapari budete projíždět přes městečko Ornos, tam doporučujeme se zastavit v restauraci To Apomero a ochutnat nadívanou oliheň, mušle či výtečnou baklavu. A pokud jste fanoušci kite surfingu, určite oceníte záliv Korfos.

Na jih od města Mykonos je pláž Paradise Beach proslulá svými divokými večírky. Nás však hlučné tuc-tuc a spoře oděné tanečnice v Tropicana baru spíše odradily, a tak jsme se tu dlouho nezdrželi... Budete-li chtít zažít party na Paradise Beach na vlastní kůži, můžete se sem dopravit i autobusem přímo ze stanice Fabrika.

Milovníky sýru by mohla být zaujmout ovčí farma Mykonos Farmers, kde kromě prohlídky a ochutnávek je možné zúčastnit se workshopu výroby sýra. Při naší návštěvě byla farma zavřená, a tak bohužel nemáme zkušenosti, o které bychom se podělili.

Jihozápad Řecka

Jihozápad ostrova

Pláž Kapari

Pláž Kapari

Kde se najíst na Mykonosu

Restaurace To Apomero

Sever ostrova

Pokud zrovna není počasí na plážové léharo, zajeďte se podívat na mys Cape Armenistis, na němž se nachází trochu oprejskaný maják Armenistis Lighthouse. Po pobřežní cestě budete míjet několik fajnových vyhlídek na město. Ze severních pláží bychom doporučili Agios Sostis, v jejíž blízkosti najdete příjemnou restauraci a kapličku, kterou můžete prozkoumat i zevnitř. Naší oblíbenou severní pláží byla i Panormos Beach – dlouhá písečná pláž v závětří, u níž se rovněž nachází restaurace. Oproti tomu na pláži Ftelia Beach foukal krutý severní vítr, který nám poleženíčko velmi znepříjemnil. Dále jsme navštívili pláže Mersini a Fokos, kterým jsme dali hodnocení “v pohodě...”.

Řecký maják

Armenistis Lighthouse

Panormos Beach

Panormos Beach

Panormos pláž

Panormos zblízka

Agios Sostis

Pohled na Agios Sostis

architektura Řecko

Agios Sostis - kaplička

Interiér kaple

Interiér kaple

Východ a jihovýchod ostrov

Na východě jsme navštívili pláže Tigani a Kato Tigani. Cesta k nim je v žalostném stavu, ani vyhlídky na ostrov Tragonisi nepovažujeme za adekvátní odměnu. Na jihovýchodě ostrova můžete navštívit i pláž Lia Beach, která by měla být v sezóně vybavena plážovým servisem, preferujete-li komornější a nahatější prostředí, oceníte nudistickou Mini Lia Beach, na kterou se dostanete z Lia Beach přes skalnatý výběžek. Máte-li rádi výhledy, vylezte na kopeček u pláže Agia Anna, odkud je vidět také Kalafati Beach.

dovolená v Řecku - Pláž Kato Tigani

Pláž Kato Tigani

Agia Anna a Kalafatis

Výhled na Agia Anna a Kalafatis

Mini Lia Beach

Mini Lia Beach

Ano Mera

Ano Mera je po Mykonos Chora druhé největší město ostrova. Jeho centrum zdobí náměstíčko s klášterem Panagia Tourliani a restauracemi po celém obvodu. Doporučujeme musaku a grilovanou chobotnici v restauraci To Steki Tou Proedrou, ani jedno z těchto jídel nemá chybu.

dovolená v Řecku

Západ slunce nad Ano Mera

Panagia Tourliani

Panagia Tourliani

Architektura v Řecku

Ostrov kapliček


Video z ostrova Mykonos

Ty nejzajímavější okamžiky jsme sestříhali do krátkého videa, tak koukněte. Všechna místa, o kterých v článku píšeme, jsou vyznačena v mapě níže, jen je třeba ji přiblížit.