Singapur - město budoucnosti

Napsala Anet 1. června 2019

Je apríl, 1. dubna 2019. Po téměř půl roce u protinožců se vracíme zpět na severní polokouli, kde už mezitím vypuklo jaro. Naši vstupní bránou je Singapur, město budoucnosti. Tato futuristická metropole nás už na letišti přivítá opravdu moderními automaty na SMRT (Singapore Mass Rapid Transit, tj. singapurská veřejná doprava). Mašiny přijímají pouze hotovostní platby výhradně v bankovkách do 10 dolarů. Doporučený postup při nákupu jízdenek je vybrat hotovost z vedlejšího bankomatu a získané bankovky rozměnit u paní rozměňovačky obsluhující tento moderní “automat”. Teprve pak si můžete koupit jízdenky na metro. Vítejte na údajně nejmodernějším letišti světa.

SMRT nás za pouhých 2,5 SGD na osobu dopraví do samotného jádra města až k luxusní rezidenci s venkovním bazénem. Škoda jen, že tady nebydlíme my, ale naše druhá zavazadla, která s sebou táhneme po Working Holiday na Novém Zélandu. Vila je domovem dánského couchsurfera, který byl ochotný poskytnout azyl našim báglům na 3 týdny, které strávíme ve Vietnamu. My dva bydlíme na rozdíl od batohů ve skromnějším, přesto útulném hostelu Beat Capsules. Hromadná noclehárna je zde řešena formou kapslí - buněk, v nichž stačí zatáhnout roletu a hned máte svoje soukromí, byť sdílíte pokoj s dalšími 20 lidmi. Hostel navíc boduje svou parádní polohou. Nachází se přímo na náplavce a je obklopen restauracemi a bistry mnoha světových kuchyní, což krásně odráží diverzitu Singapuru a jeho obyvatelstva.

Na večeři volíme indický Banana Leaf a výsledný kulinářský zázrak rozebíráme ještě dlouho po cestě k Merlion Parku. Merlion, singapurská ikona, byl schovaný pod lešením, a tak jsme se alespoň kochali výhledem na osvětlený světoznámý hotel Marina Bay Sands, až dokud nám neklesly oči únavou.

Druhý den začínáme opět procházkou po náplavce. Nakoukneme do obchodního domu s digitální oázou klidu a skrz tento obchoďák projdeme do hotelu Marina Bay Sands, který jsme z dálky obdivovali už předešlý večer. Jelikož oba rádi pozorujeme městský ruch z ptačího pohledu, nemohli jsme si vyhlídku z 56. patra hotelu nechat ujít. Dalším must see v Singapuru je procházka v parku Gardens by the Bay mezi futuristickými stromy, jejichž kmen je tvořen železnou konstrukcí a obrostlý živou flórou. Atmosféru dokresluje zpěv ptáčků znějící z reproduktorů. Tohle je Singapur.

Zbytek času strávíme potulováním se v širokých bulvárech, kde se shromažďují davy kravaťáků a za dohledu mnoha pouličních kamer probírají své byznysy. Všudypřítomné kamery sice navozují pocit ztráty svobody - Velký bratr se přece dívá, ale díky nim a vysokým pokutám za vandalství jsou ulice dokonale čisté. Svoji roli hrají i samojezdící vysavače. Pořádkem, zelení a fungující městskou dopravou vyčnívá Singapur mezi ostatními státy jihovýchodní Asie. Člověk jen těžko věří, že právě toto místo bylo dříve vyhlášeno drogami, prostitucí a vysokou kriminalitou. Mít v Singapuru alespoň o den, dva víc, určitě bychom se tu nenudili. Lákavou přírodu mimo samotné město protentokrát vynecháme a slíbíme si, že se do tohoto leteckého uzlu při cestách do jihovýchodní Asie ještě někdy podíváme. Vlastně hned na cestě z Vietnamu, až si zase vyzvedneme naše bágly. :)

Po našem třítýdenním dobrodružství ve Vietnamu kromě znovushledání s našimi bágly ještě stíháme zajít do Gardens by the Bay na světelnou a zvukovou show, která se odehrává každý večer. A při cestě zpět do centra se na náplavce nečekaně ocitáme uprostřed další show plné vodních děl, laserů a barev, na což jenom koukáme s pusou dokořán. Singapur je prostě WOW, už se těším, až tu budeme přestupovat příště. A teď už hurá na letiště, za 13 hodin letu jsme v Berlíně!

Beat Capsules

Beat Capsules

Samojezdící vysavač

Samojezdící vysavač

Městský ruch

Městský ruch

Big Brother?

Big Brother?

City Art

City Art

Pod singapurskými velikány

Pod singapurskými velikány

Pohled z Marina Bay Sands

Pohled z Marina Bay Sands

Gardens by the Bay

Gardens by the Bay

Oáza klidu v obchodním domě

Oáza klidu v obchodním domě

Před muzeem umění

Singapurská náplavka

Singapurská Wall Street

Skoro jako Wall Street

Noční show v Gardens by the Bay

Noční show v Gardens by the Bay

Další články