Kouzelný Dalat - káva, květiny a Paříž ve Vietnamu

Napsala Anet 14. července 2019

Dalat je městečko v centrální vysočině, které je pro rozmanitou kopcovitou krajinu a chladnější klima oblíbeným cílem turistů. Místní sem prý často jezdí na líbánky. Město si oblíbili už francouzští kolonisté v 19. století a přeměnili ho na dovolenkové sídlo s francouzským šmrncem, který si zachoval dodnes. Nad městem se tyčí radiový přijímač podobný Eiffelovce, místo plechových budek jsou tu vystavěné vkusné vily a po řece nesplouvají plastové lahve jako v jiných vietnamských městech.

V Dalatu se ocitáme nečekaně brzy. Když nás řidič spacího autobusu z Can Tho vypakuje na zastávce, hodinky ukazují teprve 3:30. S noclehem jsme nepočítali, a tak se procházíme nočním centrem, kde paní popelářky uklízejí po večerních trzích a paní zelinářky začínají rozkládat své zboží na čerstvě smetené chodníky. Na břehu jezera nás zahřívají první sluneční paprsky a taky místní typický nápoj sua - horké sójové mléko. Dospíme deficit na hotelu Tuan Vu Homestay za 140 Kč/dvoulůžák, kde dohromady strávíme 4 noci.

Východ slunce v Dalatu

Východ slunce nad Dalatem

Vietnamská Eiffelovka

Paříž po vietnamsku

Ranní trhy

Ranní trhy

Trhy se zeleninou ve Vietnamu

Paní zeleninářky

Trhy s masem, Vietnam

Řeznictví

Trhy s masem v Asii

Je libo husu nebo králíka?

V Dalatu navštívíme místní katedrálu, čokoládovnu Cacaoken s výborným kakajíčkem a velmi bizární Crazy House, který údajně nechal pro svou neteř postavit sám Ho Chi Minh. Jde o změť nesmyslných schodišť mezi několika budovami (dnes sloužícími jako hotel) za nesmyslné vstupné 50 Kč. Běžte radši do Maze Baru od stejné architektky (místo vstupného předražené pivo) a objevuje další a další zákoutí tohoto podivného bludiště. Je to mnohem větší než se zdá a když půjdete před devátou, dá se jít i ven až na Měsíc. Na hodinu máte o zábavu postaráno. Pokud máte možnost, naplánujte si aspoň jeden večer v Dalatu na víkend (pá-ne 19-22), kdy se z centra stane pěší zóna plná kulinářských zážitků. Nás nejvíc oslovila místní specialita Kem bo - avokádo se zmrzlinou.

Crazy House, Dalat

Crazy House

Výhled na Dalat z Crazy House

Výhled z Crazy House

Maze Bar, Dalat

Maze Bar

Noční trhy v Dalatu

Noční trhy

Prodej zeleniny v Dalatu

Paní Batátová

Pochoutky na gril

Pochoutky na gril

Okolí Dalatu je jako dělané k průzkumu ze sedla skútru. Jeden den jsme si vytyčili za cíl trochu přechválené vodopády Elephant Falls 28 km za městem. Po cestě k nim jsme poprvé viděli plantáže kafe, kterého je Vietnam 2. největší světový producent (po Brazílii). Anet v Me Linh Cofee Garden vyzkoušela (byť s velkými výčitkami) tu nejdražší a nejkontroverznější - cibetkovou kávu. Cibetky, podobné kunám, jsou krmeni kávovými boby, které se dále praží po tom, co projdou jejich trávicím traktem. Šálek přijde na 80 Kč, kilo na 4000 Kč. Dřív, když tu cibetky místo v klecích chovali na volno, stála prý káva mnohem víc. Naší druhou zastávkou byla farma na cvrčky Trai De Thien An, kde jsme jich v rámci 10 Kč vstupného i pár ochutnali a zapili to panákem místního alkoholu v petce (asi rýžové víno). Obojím jsme docela přišli na chuť. Do třetice jsme zavítali hned do dvou různých továren na hedvábí. Jedna za dvacku i s úvodním videem, do druhé bez jakéhokoliv nápisu jsme prostě vlezli a z úsměvů pracovnic jsme usoudili, že jsme vítáni. Bylo zajímavé vidět, jak Vietnamky třídí kokony bource morušového, namáčí je v horké vodě a pak na mašinách rozplétají několik set metrů dlouhá vlákna.

Vietnam na motorce

Jedeme na výlet

Cibetka

Cibetka

Káva z cibetky

Kávové bob(k)y

Filtrovaná káva z Dalatu

Filtrovaná káva

Kávovník

Kávovník

Čokoládovna Cacaoken, Dalat

Čokoládovna Cacaoken

Druhý průzkumný motoden jsme vyrazili na čajové plantáže jihovýchodně od města. Původně jsme zamýšleli si prohlédnout výrobu vína (nejlépe s ochutnávkou) v jednom z mála vietnamských vinařství Ladora Winery, ale nepustili nás dovnitř. Prý už ale v areálu budují jakýsi showroom pro návštěvníky, tak třeba příště. Hodně se nám zalíbilo městečko Trai Mat se dvěma úplně jinými buddhistickými pagodami - Linh Phuoc v centru a Dien tho Phat Mau Da Phuoc na kopci.

Klidnější doprava

Oproti HCMC pohoda

Jahodové skleníky

Jahodové skleníky

Trai Mat

Trai Mat

Linh Phuoc

Linh Phuoc

Buddhistické svatyně

Buddhistické svatyně

Dien tho Phat Mau Da Phuoc

Dien tho Phat Mau Da Phuoc

Dva dny na objevování okolí Dalatu by byly akorát, nám ještě před přeletem na sever Vietnamu zbyl den k dobru. Viděli jsme nepříliš zajímavý klášter Truc Lam Da Lat Zen Monastery a v cestě na vyhlídku nad jezerem Ho Tuyen Lam nám zabránil plot. Pozemek někdo koupil a za chvíli se už budou moci kochat jen hoteloví hosté. Vylezli jsme aspoň do půlky kopce, odkud byl výhled jakš takš. Omylem jsme zavítali na místo zvané Happy Hill, kde se vietnamští touristé fotí na molu, na visutém mostě nebo pod uměle rozkvetlým stromem. Zařízení, jehož jediný účel je, aby si tu lidi fotili kýčovitá selfíčka, může fungovat asi jenom v Asii. Výhled z kopce Langbiang, kam jsme hodinu šlapali, by byl nebýt smogu docela fajn, ale nějak jsme nemohli přehlédnout ty odpadky všude kolem. Zvlášť když u vstupu posedává 5 policajtů (vstup 30k/osoba + 10k parking). Koně natřené na zebry snad ani komentář nepotřebují.

Suma sumárum: Kromě posledního nadbytečného dne se nám Dalat a jeho okolí moc líbily a na 2-3 dny je tady určitě co dělat. Půjčte si skútra a objevujte, doprava je v pohodě a mezi zajímavostmi jsou jenom krátké přejezdy.

Vietnamský hřbitov

Směs kultur na hřbitově

Bizární selfie point pro Vietnamce

Bizardní selfie point

Ho Tuyen Lam

Ho Tuyen Lam

Lang Giang

Za smogem, odpadky a selfie

Bizár ve Vietnamu

Z koně na zebru

Francouzský Dalat

Francouzský Dalat

Zkoukněte také video z našich cest po okolí Dalatu.

Další články