Tipy na cestu do Vietnamu

Napsala Anet 28. července 2019

Co ve Vietnamu navštívit?

Po přečtení mnoha negativních recenzí na vietnamské pobřeží jsme se rozhodli moře z našeho itineráře vynechat a pojmout trip čistě jako poznávačku vietnamské kultury, historie, vesniček a samozřejmě vietnamské kuchyně (recepty na vybraná vietnamská jídla jsme pro vás sepsali v sekci Recepty.

Nejkrásnější místa ve Vietnamu jsme navštívili během Ha Giang Loop, tedy při okruhu na motorce po domorodých vesnicích severního Vietnamu. Nevynechali bychom určitě ani Cu Chi, tunely Vietkongu v jižním Vietnamu. Na ostrově Cat Bá se shromažďují baťůžkáři a západní osadníci tu zakládají restaurace a další podniky s vietnamskými specialitami v čistém provedení, v nichž si můžete vychutnávat vietnamské točené pivo Bia Hoi. Rájem pro oko fotografa jsou vápencové útesy vyčnívající z mořské zátoky Lan Ha Bay, která představuje méně turistickou alternativu k profláklé Ha Long Bay.

Výlet lodičkou v deltě Mekongu, projížďky na kole či motorce v oblasti Ninh Binh nebo návštěvy kávových, čajových, květinových či jahodových plantáží v Dalatu byly pro nás také zajímavé.

Naopak z vietnamských velkoměst doporučujeme po příletu co nejdříve vypadnout. Ať už jde o Ho Chi Minhovo Město nebo Hanoi, čeká tu na vás všudypřítomný hluk a tisíce motorek.

Vietnamské děti

Víza

Občané České republiky potřebují pro vstup do Vietnamu víza. Ty lze získat třemi způsoby: pomocí schvalovacího dopisu, formou e-víz (25 USD/osoba) nebo na ambasádě v Praze.

My se rozhodli pro schvalovací dopis (též zvaný jako akceptační nebo zvací), tzv. Approval Letter. Akceptační dopis vydává Imigrační úřad pouze vietnamským cestovním kancelářím a jiným vybraným prostředníkům, jejichž služby jste nuceni využít. Námi vyzkoušený a osvědčený zprostředkovatel je Vietnam Visa Pro. Cena schvalovacího dopisu se liší v závislosti na typu víz, o které žádáte. Po příletu do Vietnamu vyplníte imigrační formulář, předložíte schvalovací dopis a pasovou fotografii a za 25 USD nebo ekvivalent ve VND dostanete víza do pasu.

E-víza jsou levnější alternativou, fungují zatím ve zkušebním provozu. Pro podrobné srovnání jednotlivých způsobů, jak získat víza do Vietnamu, doporučujeme web Vietnamista.cz.

Podnebí

Odpověď na otázku "Kdy jet do Vietnamu?" závisí na konkrétní oblasti, kterou chcete navštívit. Vietnam je dlouhý asi 2000 km a klima je ovlivněné monzuny a tajfuny. Pokud se rozhodnete pro ochutnávku severní i jižní části země, nejvhodnějšími měsíci na cestu do Vietnamu jsou duben a květen.

Doprava

Delší vzdálenosti je pohodlné překonat letecky, výhodné tarify nabízí Vietjet, Jetstar nebo Airasia. Velmi dobré zkušenosti máme s vietnamskými nočními autobusy, kde máte pohodlné lůžko, Wi-Fi a cestu bez problému zaspíte. Jen se teple oblečte, autobusy bývají velmi klimatizované. Vlak jsme vyzkoušeli jen jednou a na krátkou vzdálenost (z Hanoje do Haiphongu), překvapením pro nás byly lokomotivy ČKD, další produkt česko-vietnamské hospodářské spolupráce. Na výlety mimo město jsme si oblíbili motorku, po městě jsme se cítili bezpečněji pěšky a nebo jsme využili městské autobusy či službu Grab, asijskou konkurenci Uberu. Cyklovýlety je populární podnikat v oblasti Ninh Binh mezi rýžovými políčky.

Ha Giang Loop

Ubytování

Ubytování většinou sháníme s předstihem pár dní předem, podle toho jak se nám postupně rýsuje plán. Při hledání ubytování v Asii nejčastěji používáme mobilní aplikaci Agoda, případně Booking. Nabídky na Airbnb bývají ve Vietnamu předražené. Za dvojlůžkový pokoj jsme většinou platili mezi 200K-300K VND.

Jídlo

Vietnamská kuchyně je bohatá a velmi zdravá. Vietnamci používají čerstvé bylinky a zeleninu, které kupují na místních trzích. Populární jsou ve Vietnamu hutné polévky, které plně nahradí hlavní jídlo.

 • Pho Bo - tradiční hovězí polévka s plochými nudlemi,
 • Pho Ga - kuřecí polévka s plochými nudlemi,
 • Bun Chá - sladkokyselá polévka s vepřovým masem,
 • Bun Bo Hue - hovězí polévka s kulatými nudlemi.

Oblíbenou snídani představují ve Vietnamu křupavé bagetky Bahn Mi. Bagety se staly součástí vietnamské kuchyně za francouzské koloniální nadvlády. Od francouzských baget se vietnamské pečivo liší použitím rýžové mouky. Bahn Mi jsou ve Vietnamu na každém rohu v různých variacích:

 • Bánh Mì Chả - s mletým vepřovým masem,
 • Bánh Mì Trứng - s vejcem, nejčastěji volským okem,
 • Bánh Mì Xa Xíu - s vepřovým BBQ,
 • Bánh Mì Chay - vegetariánské bagety, nejčastěji s tofu,
 • Bahn Mì Dặc Biệt - speciální, kombinace.

Dalšími vietnamskými speciality jsou smažené Spring rolls - jarní závitky nebo jejich odlehčená verze Summer Rolls - letní závitky, dále Bún bò Nam Bộ - nudle s hovězím masem a zeleninou.

Dobré jídlo Vietnamci spláchnou místním pivem - Saigon, Hanoj nebo 333. Občas můžete narazit i na točené pivo Bia Hoi, které prý v 60. letech naučili Vietnamce vačit čeští pivovarníci. Místo piva si tu můžete dát Sinh Tố - smoothie ze sezónního ovoce. Milovníci avokáda si určitě pochutnají na avokádovém smoothie Sinh Tố Bơ a nebo avokádové zmrzlině Kem Bơ, oblíbené v Dalatu.

Vietnam je také proslulý pro svou kávu, obzvlášť populární je Cà Phê Đá - vietnamská ledová káva s kondenzovaným mlékem.

Bahn Mi

Ceny ve Vietnamu

Ve Vietnamu se platí Vietnamským dongem (VND), jehož přepočet na koruny je velmi snadný. Jedna koruna představuje přibližně tisíc dongů (duben 2019), a tak z částky stačí ubrat tři nuly.

Průměrné ceny jídla se pohybují od 15K do 70K VND - za Bahn Mi zaplatíte 15K VND, Pho Bo a jiné vietnamské polévky kolem 30K VND, větší jídla kolem 70K VND. Za vietnamskou kávu zaplatíte asi 25K VND, smoothie kolem 35K VND. V odlehlých vesnicích se najíte levněji než v turistických oblastech, ale počítejte se skrmnějším výběrem a možnou absencí menu v angličtině.

Ceny hotelů se většinou pohybovaly mezi 200K-300K VND za dvojlůžkový pokoj.

SIM karta od operátora Vietnamobile stála 150K VND za měsíc s neomezeným internetem.

Podrobné srovnání českých a vietnamských cen poskytuje web Numbeo.com.

Co s sebou?

Kromě cestovního pasu (a kopie strany s fotkou), mobilu a foťáku je vhodné zařídit si cestovní pojištění a předem si opatřit hotovost (ve VND nebo USD, měsíční jednovstupová víza 25 USD), pokud jste zvolili víza formou zvacího dopisu. Bankomat je na letišti až za vízovou kontrolou, pokud ale nemáte hotovost, úředník vás k bankomatu doprovodí. Zbytečně tím ale prodlužujete čekání, které je i tak otravné. Určitě nezapomeňte na pasovou fotografii. Také si vezměte kreditku, výběr z bankomatu bývá výhodnější než kurzy směnáren. Pokud plánujete ve Vietnamu půjčit si motorku, zařiďte si mezinárodní řidičský průkaz (na úřadě za 50 Kč na počkání) a druhý pas pro případ krádeže (uschovaný samozřejmě na jiném místě).

Redukce do zásuvky není nutná, zásuvky jsou užší, ale kabel zapojíte. Hodí se vzít si rozdvojku, pokud máte více přístrojů.

Ve Vietnamu bývá drahý opalovací krém, doporučuji přibalit s sebou. Repelent Deet min. 30 % a léky na průjem (Endiaron nebo Ercefuryl), brufen, antibiotikum, kinedryl, fenistil, obinadlo a obvaz.

Oblečení volíme lehké, funkční. Stačí mít s sebou po 2 kusech, raději si nechám vyprat než tahat těžký batoh. Ručník je super z mikrovláken, můžete pořídit v Decathlonu. Hodí se plavky i pláštěnka, sluneční brýle a pokrývka hlavy.

Z praktických věcí máme vždy zásobu igelitových pytlů do koše, izolepu (například proti chladícím ventilačním průduchům v buse), UV filtr na vodu, čelovku, cestovní šití. Holkám doporučuji na cesty Mooncup. Při cestování se snažíme sbalit se do 8 kilo.

Co jsme se rozhodli tentokrát vynechat, byl dron. Létání s dronem je ve Vietnamu povoleno pouze s povolením od úřadu civilního letectví. Příhody cestujících, kterým zkonfiskovali drona při letištní kontrole v Dalatu, nás přesvědčily.

Na závěr ještě doporučuji stáhnout aplikaci Maps.me s offline mapou Vietnamu, vietnamsko-anglický slovník, Agodu a Booking.

Co si sbalit na cestu do Vietnamum?

Je nutné očkování?

Obecně do Asie je vhodné nechat si očkovat vakcínu proti následujícím nemocem:

 • Břišní tyfus - dávka poskytuje imunitu na 3 roky, pak je nutné přeočkovat.
 • Žloutenka (hepatitida) typu A
 • Žloutenka (hepatitida) typu B

Dále můžete zvážit očkování proti vzteklině. Očkování proti malárii zatím neexistuje, v případě nakažení je nutné včas nemoc rozpoznat, navštívit lékaře, který předepíše konkrétní lék v závislosti na druhu malárie. Důležitá je však prevence - mýt si ovoce, ruce (doporučuji antibakteriální gel), nepít nefiltrovanou kohoutkovou vodu a chránit se proti komárům. Více o zdravotních problémech a jejich prevenci se dočtete napříkald na stránkách očkovacího centra Avenier.

Další články