Working Holiday po finanční stránce

Napsal Jirka 20. března 2019

V předchozím článku jsme napsali obecné tipy k Working Holiday na Zélandu - rady, jak získat víza, jaké používat aplikace, co si sbalit s sebou, jak se žije v autě či pracuje v zemědělství. A kolik si na Zélandu lze vydělat a za co nejvíc utratíte?

Jako správní absolventi Fakulty financí jsme si o našem finančním hospodaření vedli pečlivé záznamy. Naším cílem bylo skončit na nule – vydělat si na pokrytí cestování. To se nám povedlo při super poměru 50 % práce za minimální mzdu a 50 % cestování nejen po Zélandu. Dovedete si představit v ČR brát minimálku a ještě pracovat jen každý druhý den, a přesto s tím v pohodě vystačit a cestovat? Pro představu nastíním naše příjmy a výdaje. Aktuální kurz je asi 15,5 CZK/NZD.

PŘÍJMY

Minimální hrubá mzda na NZ je 16,50 NZD na hodinu (od dubna tuším opět roste) + 8 % Holiday Pay. Většinou jsme pracovali 8-9 hodin denně, 4-6 dní v týdnu podle počasí (v dešti se nedělá). Výplata chodí týdně a pohybovala se okolo 650 NZD na osobu. To je pro představu asi 40 000 CZK čistého měsíčně. Za naši dvouapůlměsíční kariéru u třech různých zaměstnavatelů jsme si tak dohromady vydělali nějakých 14000 NZD (asi 220 000 CZK).

VÝDAJE

Letenky na Zéland jsme koupili přes Czechkiwis, kteří dosáhnou na speciální tarify aerolinek a mají super jednání. Nás vyšla cesta s třítýdenním stopoverem v Thajsku na trase Praha – Vídeň – Bangkok – Auckland – Christchurch na 13 000 CZK na jednoho. Zpátky jsme si letenky poskládali sami na trase Auckland – Sydney a Melbourne – Singapur – Berlín cca za 12 000 CZK, kdy po cestě navštívíme Austrálii, Singapur a Vietnam.

Pojištění

Cestovní pojištění jsme po troše srovnávání a pročítání diskuzí zvolili od České pojišťovny za 6 000 CZK na rok. K proplacení léčebných nákladů vyžaduje pojišťovna originál dokladu. Po návratu stačilo přiložit jednoduchý formulář a zaslat na pojišťovnu. Během pár týdnů jsme měli peníze na účtu. Je fajn vědět, že pokud jste v zahraničí nepřetržitě aspoň půl roku, můžete se odhlásit z povinného zdravotního pojištění, což ušetří 13,5 % z minimální mzdy, v roce 2019 jde o měsíční částku 1 800 Kč.

Auto

Největším jednorázovm výdajem na NZ je koupě auta. Ceny campervanů, jak už jsem naznačil, jsou velmi sezónní. Jak mám vypozorováno ze scrollování facebookových skupin, kolují tu mezi backpackery šroty z 90. let často s více než 300 000 km na tachometru. Mnohokrát jsme slyšeli, jak se někomu auto vysypalo a oprava by stála víc než kupní cena auta. Riziko se dá částečně eliminovat předkupní návštěvou nezávislého mechanika. Rozhodně investujte dvacku na report od Motorwebu, kde se dozvíte počet předchozích majitelů, jestli na autě nevisí dluh (!), že najeté kilometry sedí, atd. Jak jsme při koupi postupovali my, jsem popsal v článku Život v autě, pár obecných rad pro nemechaniky dali dohromady Czechkiwis.

Nevím, jestli příčinou naší průměrné spotřeby benzínu 10 l/100 km je stáří, hmotnost, automatická převodovka nebo klimatizace, ale auta ostatních cestovatelů na tom jsou prý v tomto směru podobně. V době našeho pobytu se ceny Naturalu 91 pohybovaly v rozmezí 1,90 – 2,35 NZD/l. Diesel je levnější, ale podléhá ekologické dani, která rozdíl oproti ceně benzínu zhruba vyrovná. Dlouhodobě jsme byli za těch cca 11 000 najetých km během 5 měsíců na průměru 22 NZD/100 km. Některé sítě benzínek (Caltex/BP, Mobil, Z, Pak`n`Save) mají svoje kartičky s registrací zdarma, kdy při natankování aspoň x litrů, popř. nákupu ve spřízněném supermarketu zlevní palivo o pár centů. Jak máme ale vysledováno pomocí aplikace Gaspy, nejlevnější jsou vždy samoobslužné nonstop pumpy Allied.

Další výdaje na auto jsou o štěstí a o tom, jaký jste koupili šrot. Některým se nevyhnete tak jako tak. Uvádím nástřel našich výdajů pro orientaci: WOF - 55 NZD (technická, 1 x ročně, u aut pamatujících 20. století 2 x ročně), roční REGO (povinná registrace) - 100 NZD, roční pojistka třetích stran – 170 NZD, mechanik (olej, filtr, kontrola) – 90 NZD, nepříliš úspěšné zaleštění praskliny na čelním skle – 70 NZD, reset svítící kontrolky SRS – 70 NZD,...

Výbava dodávky

Výbavu domácnosti jako matrace, peřiny, kempingové vybavení, nádobí, levné oblečení a spoustu dalšího pořídíte ve Warehousu, leccos mají i v Bunnings nebo Mitre 10. Věci do auta jako invertér nebo „povinnou výbavu“ (která tu není povinná) seženete v SuperCheap Auto. Taky je dobré vědět o síti obchodů Family Store, ve kterých Armáda spásy prodává darované věci z druhé ruky za pár šupů a výtěžek jde místní komunitě. Pobočky mají v každém větším městě. My jsme o tom nevěděli, a tak jsme za výbavu našeho téměř nevybaveného auta dali ve Warehousu přes 300 NZD.

Ubytování

Naší nejoblíbenější formou „ubytování“ byl freedom camping, pokud byla možnost (celkově 138 ze 150 nocí), což ušetří dost. Opět odkazuji na náš článek o životě v autě, kde jsem se o kempování rozepsal. Na Vánoce a prvních pár dní na rozkoukání v Christchurch jsme spali přes Airbnb, které využíváme často. Pokud náhodou neznáte a chcete zkusit, při registraci přes tento odkaz dostanete ještě k prvnímu pobytu slevu na Airbnb (a my taky, ale proto to nepíšu :))

Jídlo

Jídlo tvořilo největší položku našich běžných výdajů, přesto to ale není nic astronomického, jak by možná člověk čekal. Pokud nemáte v autě ledničku a venku je 30 stupňů, je třeba tomu uzpůsobit jídelníček nebo nakupovat častěji (maso, mléčné výrobky, …). Je tu několik velkých obchodních řetězců, z nichž nejlevnější je náš oblíbený Pak`n`Save. Těsně v závěsu je Countdown a New World, v malých městech bývá dražší a menší Four Square. Kartičky máme, bodíky sbíráme. :)

Ceny ovoce a zeleniny jsou hodně sezónní, kilo jablek může stát 1,50 NZD nebo taky 5 NZD. Maso se dá koupit levněji než u nás, mleté hovězí kupujeme za 10 NZD / kg, běžně je tu k dostání jehněčí nebo jelen. Levnější dobré víno stojí od 10 NZD, pivo se k našemu nepřibližuje cenově ani chuťově. Bída je pečivo, sehnat tu něco jiného než měkké tousťáky je problém. Celkově je náš průměr za jídlo včetně alkoholu 25 NZD denně na oba, nijak zvlášť jsme se neomezovali, krom uzpůsobení nákupního koše absenci ledničky.

Další články