Kiwácké Vánoce po Česku

Napsala Anet 3. února 2019

Blíží se čas Vánoc – to nejkrásnější období v roce, kdy oslavujeme narození Ježíše Krista. Čas, kdy se snažíme vymanit se z pracovních starostí a připomínáme si hodnoty, na nichž nám opravdu záleží. Přemýšlíme, jakým dárečkem vyjádřit lásku našim blízkým a těšíme se na tu pohodičku, pohádku a vůni vánočního cukroví hezky doma v rodinném kruhu... V rodinném kruhu. Doma. Štědrý den mám nutně spojené s rodinnou atmosférou u vyhřátých kamen a představa oslav tak velkého dne kdesi na druhé straně planety pryč od mé milované rodiny Hnildů mě ještě před pár měsíci doopravdy děsila. Jisté události napomohly k uvědomění si, že Vánoce s Jiříkem nebudou jenom novozélandskou výjimkou, a tak se rozhodneme vzít naši vánoční premiéru vážně a nastartovat ji po svém. Izolace nejen od rodin, ale i od nákupních možností nás dovede k nápadu oslavit svátky bez dárků. Únik od konzumu a zaměření se na pravou podstatu Vánoc zní teprve pohádkově. Ale strávit Štědrý večer v autě nám už tak pohádkové nepřipadá, ani když je léto v plném proudu.

A tak skončíme na ovčí farmě na jihu jižního ostrova a po 2 měsících vyměníme na 2 dny metr širokou vyfukovací (prozatím se vyfoukne jen jednou za noc) nafukovačku za pravou postel, kempingový vařič o jednom hořáku za sporák a elektrickou troubu. A k tomu všemu se setkáváme s dalšími vymoženostmi moderní doby, jako je lednička, mrazák, televize nebo třeba sprcha s teplou vodou, která k nelibosti jiných členů posádky vystačila jen na mě. Výbavu chaloupky samozřejmě využijeme pro tvorbu cukroví, vánočky, bramborového salátu, bramboračky a ryby. O tu se postaral Jirka. Na lov vyrazil pro jistotu už dva dny před Vánocemi a trvající neúspěch frekvenci lovu ještě znásobil. Když už ani 23. nepřinesla řeka jediný úlovek, vydal se Jirka lovit do supermarketu. A úspěšně. Štědrovečerní losos s bramborovým salátkem neměl chybu.

Pokus o úlovek na štědrovečerní stůl

Pokus o úlovek na štědrovečerní stůl

Vánoční atmoška v supermarketu

Vánoční atmoška v supermarketu

Náš vánoční byteček

Náš vánoční byteček

Po 2 měsících postel!

Po 2 měsících postel!

A lednička!

A lednička!

Před chaloupkou

Před chaloupkou

Podobně jako rybolov vypadal i hon po stromečku. Zatímco v okolí Queenstownu žadoní informační tabule turisty o zapojení se do revitalizace původní krajiny formou vytrhnutí nějakého smrku, v okolí Invercargillu rostou stromy akorát za plotem. Dodnes vlastně nevím, odkud Jirka přinesl urvaný (edit - prý pilkou na železo uřízlý) kus větve, na niž jsme pověsili zářící ozdoby a předstírali, že se jedná o vánoční stromeček.

I přes rozhodnutí zaměřit se na pravou podstatu Vánoc, představa stromku bez dárků nám připadala smutná. Vědomi si toho, že sami dary nepotřebujeme, zalíbila se nám myšlenka pomoci potřebnějším a dát si pod stromečkem pár dobrých skutků. Nikdy předtím bych nevěřila, jak kouzelný může být čas u borovicové větvičky a rozbalovat lidské příběhy. Místo radosti z nového majetku zažíváme obdiv před lidmi, kteří se rozhodli věnovat svůj život záchraně životů ve válečných oblastech, stavbě škol v rozvojové Africe v touze změnit svět láskou nebo se snaží vzbudit českou veřejnost k aktivitě a hájení svobody. Také jsme se vykoupili z letošního ne zrovna ekologického přístupu k přírodě kompenzací spáleného oxidu uhličitého, podpořili zařízení pečující o seniory a pár dalších spolků složených z obětavých dobrovolníků zapálených pro dobrou věc. Nepíšu tyto řádky s cílem vyvolat u čtenáře falešný dojem o naší dobrotě, ale spíše ve snaze přesvědčit, že Štědrý večer nemusí být štědrý jen vůči nám samotným, a přesto, nebo spíš možná právě proto, neztratí to kouzlo, které s ním máme spojeno.

Zkrátka a dobře, zélandské Vánoce po Česku se jistě vryjí do naší jinak krátké paměti. A na závěr jen doufám, že na cukroví si pochutnali i naši hostitelé, kterým jsme ho přenechali nikoliv z dobré vůle, nýbrž pro nedostatek skladovacích a zároveň chladících kapacit. Venku panují třicítky a my po 2 dnech nasedáme zpátky do našeho pojízdného domova a vyrážíme vstříc letní krajině.

Jiřák se už může vdávat

Jiřák se už může vdávat

Hlavně ten karamel nespal

Hlavně ten karamel nespal

Máslová kolečka se slaným karamelem

Máslová kolečka se slaným karamelem

A další 2 kila v ledničce

A další 2 kila v ledničce

Co s tím salátem budeme dělat?

Co s tím salátem budeme dělat?

Vánočka

Vánočka

Na Štědrý den

Na Štědrý den

Díky Bohu za život, jaký máme

Díky Bohu za život, jaký máme

U stromečku

U stromečku

A na úplný závěr přikládám animovanou pohádku o tom, jak Jiřák ke štěstí přišel aneb proč peníze nesmrdí.

Komiks

Další články