O sjíždění Hory osudu a termálních zážitcích

Napsala Anet 10. března 2019

Galaxie hvězd a červů

Je 5. února a zbývá nám rovných 43 dní do odjezdu. Byť se mi opouštět mé milované Hnildy a rodný Brodeček zas tak moc nechtělo, bude mi ten kiwácký kraj chybět. Nejvíc ze všeho hvězdná noční obloha nezkažená světelným smogem a taky červi. Samozřejmě ti svítící - glowwormové. A tak je třeba si obojího ještě pořádně užít a nejlépe spojit tyto skvosty v jeden zážitek. Za červama se vydáme do lesa za vesničkou Kakahi. V lese se přes noc legálně (!) s naší self-contained Odyssejkou utáboříme a podnikneme odsud noční procházku lemovanou asi 5-metrovými bahnitými stěnami. Kam dříve pohlédnout? Na hvězdy třpytící se na obloze nebo na hromadu svítících tělíček, jimiž jsou stěny doslova posety? Obojí mě fascinuje.

Hvězdy nebo červi?

Hvězdná a červí galaxie

Bahnitá stěna ve dne

Hledali byste je tu?

Budete mi chybět

Budete mi chybět

Okupata Caves

Další den je v režii Jirky. Jím vybrané jeskyně Okupata Caves mě odrazují už z popisu našeho oblíbeného průvodce pro dobrodruhy. Plazení se úzkými chodbičkami mezi balvany a hledání jednoho ze tří východů z té jeskynní hrůzy nehodlám detailněji rozebírat. Útěchou mi byla skupina teenagerů, kteří zde zřejmě podstupovali zkoušku odvahy. Na rozdíl od nás byli vybaveni zkušeným průvodcem, helmami a výkonnějšími čelovkami, než naše eurovky z lisabonského Decathlonu.

Byť Jirka této přespříliš dobrodužné výpravy nelituje, slíbí mi za mou statečnost klidné odpoledne v termálním bazénu Tokaanu Hot Pools. Sice zpětně hodnotím tento bazén jako nejslabší termální věc, co jsme na Zélandu podnikli (a také jedinou placenou), toho dne je pro mě ale vysvobozením.

Tak odvahu a jdem na to!

Tak odvahu a jdem na to!

Tohle že je vchod?

Tohle že je vchod?

Je to dobrý, polez za mnou

Je to dobrý, polez za mnou

Kudy?

Kudy teď?

Svítící červíci

Svítící červíci

Pryč z té jeskynní hrůzy

Pryč z té jeskynní hrůzy

Tongariro Alpine Crossing

Od článku o středu Severního ostrova jistě každý zélanduznalý turista očekává Alpine Crossing. Asi 20-kilometrový trek, na který vyráží i mnozí hop on - hop off autoturisti. Za jeho popularitou stojí série Pána Prstenů, protože trek prochází sopečnou krajinou, známou mezi fanoušky jako Mordor, a úpatím sopky Mount Ngauruhoe (2291 m.n.m.), která si zahrála Horu osudu. Na ni samotnou se už lidé neškrábou. Její nejvyšší vrchol je prý posvátný jistému maorskému kmeni a udržovat tak prudký terén není ani v silách DOC. Infocentra proto tvrdí, že vyjít na samotnou sopku není možné a naopak se snaží ulovit potenciální zákazníky pro autobusobé linky, díky nimž je možné ponechat auto na jednom konci treku a dopravit se na jeho druhý konec. Auto ponechané v cíli je pak silná motivace trek ujít.

Strach z výšlapu v zástupu lidí nás vede k rozhodnutí předstihnout první ranní shuttle a s ním dávku ranních ptáčat. Plán zní: budíček ve 4:20, vyrazit z cílového bodu Alpine Crossingu na vrchol sopky a zpátky k autu stejnou cestou. Čeká nás minimálně 32 kilometrů místo 19,4 typického Alpine Crossingu a 33% stoupání po kluzkém terénu ke kráteru sopky. Vycházíme po tmě s čelovkami a po 16,5 hodinách se po tmě s čelovkami opět vracíme. Maminka se mě zpětně zeptala, proč tohle děláme. Kvůli smaragdově zeleným jezírkům, červeně zbarvenému kráteru, doutnajícím sopečným komínům, odérům síry, vzpomínkám nenarušeným davy turistů, 360° výhledům a kamínkům ztuhlé lávy z Hory osudu, kvůli hřejivým pocitům z překonání sebe sama, radosti z přežití toho šíleného express sjezdu po sopečné skluzavce. A nakonec kvůli týdenními odpočinku na pláži, který mi za onen náročný výstup na Horu osudu byl přislíben.

Vyrážíme na trek

Vyrážíme na trek

Doutnající sopka

Doutnající sopka

Bývalé lázně

Bývalé lázně

Východ slunce

Východ slunce

Červený kráter pod Horou osudu

Červený kráter pod Mt Ngauruhoe

Sirné výpary

Sirné výpary

Smaragdové jezero

Smaragdové jezero

Pod Horou osudu

Pod Horou osudu

Kráteru vstříc!

Kráteru vstříc!

Na vrcholu!

Na vrcholu!

Blue Lake

Výhled na Blue Lake

Výhled na nejvyšší horu severního ostrova

Výhled na Mt Ruapehu

Express sjezd ze sopky

Express sjezd ze sopky

Emerald Lakes bez lidí

Emerald Lakes bez lidí

Zpátky z treku...

Návrat z treku...

    Tipy k Alpine Crossingu:

  • Pro respektování maorské kultury jsme nevystoupali na nejvyšší kámen vrcholu, ale drželi se pod ním.
  • Pokud vás neláká jít v zástupu turistů, navrhujeme 2 možnosti: Pohodlná varianta spočívá ve využití služeb operujících shuttlů ($35/osoba), příjemně se vyspat a zvolit ten nejpozdější denní spoj. Poté, co necháte auto na Ketetahi parking a autobus vás doveze na Mangatepopo, dejte si v klidu snídani a kafíčko k tomu. Vyražte tak hodinu, možná dvě po všech ostatních a uvidíte, že budete mít trek sami pro sebe. Když vynecháte šlofíka a výstup na sopku Mount Ngauruhoe, vrátíte se k autu po 7 hodinách i s pauzou na oběd a kochání se.
  • Dobrodružnější možnost znamená udělat trek po našem. Nechat auto na Ketetahi day parkingu, resp. asi kilometr od cíle treku. V samotném startovním i cílovém parkovišti je omezeno parkování na 4 hodiny. Vyšlápnout trek až na sopku a poté zpátky na Ketetahi. Když vyrazíte opět později nebo si dáte šlofíka během nejsilnějšího turistického návalu před výstupem na sopku jako my, budete mít Mordor při zpáteční cestě sami pro sebe.
  • Pokud polezete na vrchol Hory osudu, vězte, že nahoru nevede cesta, natož značky. Nám se osvědčilo se při výstupu držet kamenitého hřebene, který tak nepodkluzuje (cca 1,5 hodiny). Dolů se to dá sjet po tom sopečném prachu i za 20 minut, pokud člověk trochu potlačí pocit sebezáchovy. Po sopečném sjezdu doporučujeme důkladnou koupel od hlavy až k patě.

Termální ráj

Položit si své znavené tělo do vyhřátých termálních pramenů v polovině února zní všem teplomilům jistě jako idylka. Ale co když únor doprovází venkovní třicítky a klima je tak spíše srovnatelné s naším srpnem? Umím si sice představit i přívětivější podmínky pro termální dovolenkování, ale nevyužít příležitost čvachtat se v čtyřicetistupňovém vodopádu sami kdesi uprostřed lesa? A co válení se v přírodním horkém bazénku a nechat si chladit plechovku piva v přilehlém jezeru Taupo? A co teprve naložit se do splavu dvou řek, kde se vařící voda vlévá do chladné a sami si tak pouhým krokem regulujete výslednou teplotu? Ne, termální zážitky si opravdu nenecháme ujít, ať je venku třeba tropický srpen. Nebo vlastně únor.

Sopečná oblast u městečka Rotorua si získává mé vřelé sympatie a tímto vyzývám všechny pařichlupy - při návštěvě severního ostrova ji rozhodně zahrňte do svých itinerářů! A na závěr má oblíbená část, něco z kulinářského koutku - už jste někdy vařili vajíčko v bublajícím blátě? Ne? Tak alou do Kuirau parku se starou ponožkou, provázkem, kusem klacku a pár vajíčky! Ideální doba varu se liší v závislosti na intenzitě bublání, potažmo teplotě bahna. Kuchař Hnilička doporučuje 15 minut při silném bublání, 25 při středním.

Termální bazének u jezera Taupo

Termální bazének u jezera Taupo

Tukaanu Thermal Walk

Tukaanu Thermal Walk

Tokaanu Thermal Pool

Tokaanu Pool

Zleva horká, zprava studená

Zleva horká, zprava studená

Bahenní maska v horkém soutoku

Bahenní maska v horkém soutoku

Termální bahno

Bublající bahýnko

Termální ráj

Termální ráj

Gejzír Lady Knox

Gejzír Lady Knox

Horký vodopád u Lady Knox

Horký vodopád u Lady Knox

Rotorua Kuirau Park

Rotorua Kuirau Park

Vajíčka vařena v termálním jezeře

Vajíčka v termálním jezeře

Na Hniličko

Na hniličko

Voda hučí po lučinách

Na závěr přidáme ještě pár vodních, avšak už ne termálních zážitků. Sledujeme, jak se při zvednutí stavidel přehrady Aratiatia Rapids malý potůček přemění v burácející řeku. Koupeme se pod kaskádovitými vodopády Kaiate, navštívíme přespříliš turistické Huka Falls, kde více než divoký říční kaňon nás zaujme ostružinový keřík. Také fandíme odvážným rafťákům sjíždějícím Tutea Falls - nejvyšší komerčně sjížděný vodopád na světě. A to nejlepší - pochutnáváme si na sklence vína při romantickém západu slunce nad největším novozélandským jezerem Taupo.

Aratiatiarapids

Aratiatia Rapids

Kaiate Falls

Kaiate Falls

Huka Falls

Huka Falls

Úlovek od Huka Falls

Úlovek od Huka Falls

Okere Falls

Tutea Falls

Vínko u jezera Taupo

Vínko u jezera Taupo

Náš trajekt

Další články