Tipy na cestu na Nový Zéland

Napsal Jirka 20. března 2019

Na novozélandské půdě jsme strávili od října do března 2019 rovných 150 dní. Zhruba polovinu z toho jsme pracovali, polovinu cestovali. Níže se pokusím sepsat pár tipů a zkušeností, které jsme během našeho pobytu zde načerpali, a které by se mohly hodit dalším cestovatelům.

Proč Zéland

Motivace, proč spojit práci s cestováním na druhém konci světa, se různí. Dá se tu velmi snadno vydělat a odjet s naditými kapsami. Mnoho lidí, které jsme potkali, cestu sem pojalo jako únik z reality, snahu vymanit se ze stereotypu kanceláře. My jsme právě dokončili studium a ještě se nám nechtělo do té „opravdové“ práce, a tak jsme si přijeli vyzkoušet něco jiného, čím se doufejme v budoucnu živit nebudeme. Vyzkoušet si, jak spolu zvládneme život v autě. A při tom poznávat tu krásnou a rozmanitou přírodu, která se nám ani po 5 měsících nepřejedla. Pokud vás to láká, chyťte šanci za pačesy a vyražte, za nás doporučujeme všema deseti.

Jak na víza

Pokud na Zélandu neplánujete pracovat, můžete přijet až na 3 měsíce cestovat na klasická turistická víza – přeskočte na další bod. Pokud se chystáte pracovat a chcete tu strávit déle než čtvrt roku, čtěte dál. Working Holiday víza, která držitele opravňují na Zélandu legálně pobývat a pracovat 1 rok (lze prodloužit o 3 měsíce), jsou pro Českou republiku omezena roční kvótou 1200 míst. Otevírá se vždy začátkem března v konkrétní čas, žádá se online a funguje to stylem "kdo dřív přijde". Zájem je vysoký, a tak poslední roky probíhá vždy velká bitva plná nervů a pádů přetíženého serveru. Návodů, jak zvýšit své šance na úspěch, bylo už napsáno dost, viz např. Czechkiwis nebo CzechTheWorld. Za nás jen dodám, že nám pomohlo vyplňování ve více lidech najednou. Hodně štěstí a trpělivosti!

Sezóna

Až budete s vízama v kapse kupovat letenky, zvažte sezónu na NZ. Kdekdo asi tuší, že roční období jsou tu obráceně, je ale taky fajn vědět, že sezónou se hodně řídí ceny aut, které asi při delším pobytu budete kupovat. Začátkem léta (říjen/listopad) ceny campervanů (aut předělaných na spaní) rostou s přívalem poptávajících turistů, zhruba od března naopak hodně lidí prodává a ceny padají cca o třetinu. A nakonec, pokud se rozhodnete pracovat v zemědělství jako my a většina backpackerů, je dobré aspoň pro orientaci prolustrovat kalendář sezónních prací – kdy a kde se co dělá.

Práce

Dělat se tu dá leccos, záleží na vás a na vašich schopnostech. Pokud neberu v úvahu kvalifikovaná zaměstnání, většina lidí jde po práci ve stavebnictví, pohostinství nebo v zemědělství. My jsme nechtěli náš omezený čas propracovat na jednom místě, proto jsme zvolili sezónní práce na sadech, což umožňuje flexibilitu. Měsíc pracovat tam, pak chvíli cestovat, najít si práci na pár dní tuhle, popojet jinam, tam zas něco jiného a o volných dnech objevovat pořád něco nového. A u toho pracovat na čerstvém vzduchu. Pracovali jsme 5 týdnů na vinici, asi 3 týdny jsme protrhávali jablka a 3 týdny kiwi. A nelitujeme. Naše dojmy popisovala Anet v jednotlivých článcích, viz Cromwell - práce na vinici, Práce na jablečném sadu, Práce na kiwi.

Samotný proces hledání práce je lehký jako facka. Dle kalendáře sezónních prací si zjistíte v jakém měsíci a v jakém regionu je zrovna poptávka po pracovní síle a pak už jen objedete pár sadů a osobně se poptáte. Kromě toho můžete vznést dotaz na některé z facebookových skupin - ať už českých jako Nový Zéland Working Holiday či zahraničních, například New Zealand Backpackers. Nebo můžete zkusit skupinu zaměřenou pro danou oblast, jako je například Jobs in Motueka, Richmond & Nelson, New Zealand. Vyhlášeným zlatým dolem pro šikovné pracovníky je sběr třešní. Pro velký zájem o tuto práci je ale třeba (hlavně u velkosadů) se už během října registrovat přes online formuláře. Kontakty na sady jsou sepsány na Czechkiwis. Co se týče jiných oborů, než je zemědělství (tam opravdu nejlépe osobně), užitečné mohou být i inzeráty na Backpackerboard.

Život v autě

Jaké to je spát půl roku v autě a vozit si všechen svůj majetek na kolečkách? Má to svá pro i proti. Záleží, jestli spíte v delším kombíku (jako my), nebo si pořídíte autobus. Každopádně to člověku posune komfortní zónu a prověří to vztah, pokud jedete jako pár. Jak se nám žije v autě jsme už barvitě popsali v článku Život v autě, mrkněte.

Cestování

To hlavní, proč tu jsme. Oba ostrovy jsou odlišnější, než se může zdát. Ve zkratce se dá říct, že Jižní ostrov je o trecích v horách a ledovcových jezerech, zatímco Severní ostrov nabídne hlavně pláže, sopky a termální aktivity. My jsme cestovali pohodovým tempem zhruba 1,5 měsíce na jihu a asi měsíc po severu. Plánování nám hodně usnadnil průvodce NZ Frenzy, na kterého nedáme dopustit. Místo balastu a reklamy autor popisuje lidským způsobem ve zhuštěné podobě místa, která bychom sami ani neobjevili, popřípadě bychom strávali hodiny vyhledáváním.

Užitečné aplikace

Nepostradatelnou výbavou mobilu každého místního cestovatele by měly být aplikace Wikicamps a Campermate. Wikicamps se hodí pro vyhledávání kempů, Campermate pro veřejné sprchy, pítka, zajímavosti, dump-stations (místo k vyprázdnění barelu se špinavou vodou a k dopuštění pitné vody) nebo záchody. Všude jsou recenze uživatelů, často fotky a případně ceny a mapy jdou stáhnout pro použití offline. Pro vytipování treků většinou posloužil Frenzy, osvědčila se nám i aplikace Wikiloc. Počítejte s tím, že na Zélandu je velmi bídné internetové pokrytí (hlavně na Jižním ostrově mimo města často nechytnete ani čárku), takže jsou nezbytné offline mapy. My nedáme dopustit na Maps.me s dobře vyznačenými treky včetně vyhlídek a dalších užitečností. Zéland mají prý dobře zpracovány naše seznamácké Mapy.cz, my jsme je ale nepoužívali.

Na co pozor

Z hlediska kriminality je Zéland velmi bezpečná země. Snad jediné, na co je třeba si dát pozor, jsou časté vykrádačky aut. My tu smůlu naštěstí neměli, ale stává se to. Částečně tomu jde předcházet zamykáním, nenecháváním cenností v autě, neparkováním na místech s rozbitým sklem a rychlým prolítnutím recenzí na Campermatu.

V přírodě nebezpečí nehrozí, pavouci jedovatí nejsou (až na jedinou výjimku), hadi tu nežijí vůbec. V zamračených dnech a před setměním štípou komáři nebo otravnější sandflies (zákeřnější – nebzučí a víc to svědí, ale jdou líp zabít). Nepřenáší ale žádné nemoci a nevoní jim spreje s látkou DEET.

Na ostrovech obecně se rychle mění počasí, v horách obzvlášť. Nikdy nevěřte předpovědi na víc než 3 dny dopředu! Teplotně je většina NZ podobná Česku (jen sezóny naopak), Northland je subtropický, jihozápad Jižního ostrova je zase pověstný deštěm. Obecně je tu víc větrno, což tepoltu pocitově snižuje. Kvůli ozonové díře je na místě se víc mazat opalovákem, statistiky rakoviny kůže nelžou.

Peníze

Dobrou zkušenost máme s účtem u banky ANZ, který jde založit už z ČR a můžete si tam předem poslat peníze. Na Zélandu stačí pak zajít na pobočku si účet aktivovat, hned dostanete kartu a fungujete. Poplatky žádné, aplikace na internet banking přehledná. Podrobný návod opět pěkně zpracovali Czechkiwis. Pro převod peněz na mezinárodní účty používáme osvědčený Transferwise, což vyjde mnohem levněji než klasický mezinárodní převod. Při registraci přes odkaz máte první převod úplně zdarma za středový kurz. Co se týče místní cenové hladiny, dobrou představu získáte na Numbeo.com. Jakožto vzorní absolventi Fakulty financí jsme poctivě mapovali naše příjmy a výdaje, více v samostatném článku Working Holiday po finanční stránce.

Co s sebou

Oblečení - obyčejné hadry, kterých vám po návštěvě laundromatu nebude líto. Pračky tady perou na studenou až mírně vlažnou teplotu a často po jejich použití bývá oblečení potrhané a špinavější než před vypráním. Doporučujeme si vzít také funkční sportovní oblečení a rychleschnoucí ručníky. Jediné slušné kalhoty, co tu mám, jsem vytáhla jednou, druhý den na schůzku s bankéřem. Samozřejmě, pokud plánujete jiný druh práce než na sadech, bude se váš zélandský šatník od našeho lišit. Vzhledem k proměnlivému počasí je nutností vzít si od každého něco - od plavek až po zimní bundu, čepici, rukavice a pláštěnku. Využila jsem všechno, a to jsme tu nestrávili zimu. Tenisky, trekové boty i žabky. Pracovní holiny jsme pořídili až v místním Warehousu.

Doklady - dva pasy s platností delší než půl roku. Druhý pas si vyřiďte doma na úřadě. Pokud máte pouze jediný a přijdete o něj, nejbližší konzulát je v Austrálii. Spolu s pasem si zažádejte i o mezinárodní řidičák. Nezapomeňte na kreditku a výpis z bankovního účtu, na němž máte alespoň 4200 NZD (může být vyžadováno celním úředníkem při letištní kontrole).

Elektronika - chystáte-li si vzít počítač, zásobte se dostatkem filmů. Doporučuji si vzít iPod nebo MP3 (baterka vydrží déle než u mobilu) plnou hudby a audioknížek, které vás během práce zabaví. A hlavně foťák, kameru, dron, cokoliv, na čem můžete zachytit tu překrásnou přírodu. Externí disk po zálohování fotek a videí může být také užitečný. Redukci na evropskou zásuvku koupíte na místě, třeba ve Warehousu za 10 dolarů. Také jsme tu pořídili invertér na nabíjení v autě, určitě se hodí i powerbanka.

Další články